V četrtek je nekdanji član skupine The Beatles Paul McCartney v Evropskem parlamentu govoril o vegetarijanstvu in negativnih vplivih uživanja mesa na globalno segrevanje. Pozval je vse države, naj uvedejo dan brez mesa v tednu. Izpostavil je še, da proizvodnja mesa in živinorejska industrija vpliva na krčenje gozdov, povečano porabo vode in onesnaževanje vodnih virov.
Dan brez mesa na teden bi po mnenju McCartneyja lahko postalo nekaj tako samoumevnega kot recikliranje ali uporaba hibridnih vozil. Evropske vlade je še pozval, da naj vzpodbudijo, obveščajo in pomagajo državljanom kot tudi živinorejcem, da se prilagodijo novim razmeram. Meni še, da je načrt uresničjiv, prav tako pa moramo to storiti za naše otroke, ki bodo podedovali planet.
Na tiskovni konferenci Manj mesa = manj izpustov je tudi predstavnik programa proti podnebnim spremembam pri Združenih narodih (ZN) Rajenda K. Pačari pozval vlade, naj vzpodbudijo posameznike k boju proti klimatskim spremembam.
“Čas je proti nam. Potrebujemo pravno in politično zavezujoč dogovor v Koebenhavnu, Evropa je v tej smeri že naredila korak. Apeliram na razvite države, da zmanjšajo emisije, in to do leta 2020 za okoli 25 do 40 odstotkov,” je poudaril predsednik Evropskega parlamenta Jerzy Buzek. Kampanja, ki jo je začel McCartney, je “odlična ideja, saj vplivi čezmerne proizvodnje mesa postajajo vse bolj jasni. Da parafriziram zelo slavno pesem: ' Here comes the sun, and we must make sure it's all right,” je še dejal Buzek.
Govorec Alan Dangour je poudaril, da bi samo v Veliki Britaniji, kjer na teden pojedo okoli en kilogram mesa, s 30-odstotnim zmanjšanjem porabe mesa tudi zmanjšali število smrtnih žrtev zaradi srčnih bolezni za okoli 18 tisoč letno.
Živinoreja je velik problem
Živinoreja po podatkih Združenih narodov proizvede okoli 18 odstotkov vseh toplogrednih plinov, kar predstavlja skoraj dvakrat toliko kot celoten transport. Govorci so še izpostavili neučinkovitost proizvodnje mesa v primerjavi s proizvodnjo žit pri premagovanju lakote.
Med govorom je McCartney prebral tudi pismo Al Gora, v katerem mu je avtor filma Neprijetna resnica priznal, da je živinoreja velik problem za človeštvo. Kot je znano, Al Gore vpliva živinoreje na klimatske spremembe ni omenil v svojem filmu Neprijetna resnica.
Vzrok je večja poraba mesa
"Med vzroki za globalno segrevanje je naraščajoča svetovna poraba mesa, še posebej, če je živina rejena na ekološko škodljivih industrijskih farmah. Čeprav nisem vegetarijanec, se strinjam z medicinskimi izsledki, da povečana poraba rdečega mesa po vsem svetu povzroča vedno več srčnožilnih bolezni. Zaradi vseh teh vzrokov predstavljajo vse pobude, ki so namenjene zmanjšanju tega globalnega prehranskega trenda, kot so ("meat-less mondays") "brezmesni ponedeljki" odgovorno in dobrodošlo komponento v obsežni strategiji preprečevanja globalnega segrevanja in hkrati izboljšuje človekovo zdravje."
Na strani http://www.svr.ro/informatii-utile/documentare-video.html si lahko ogledate dokumentarni film Meat the truth, ki je nastal kot posledica prikrivanja dejstev o škodljivosti živinoreje v filmu Neprijetna resnica, avtorja Al Gora.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.