Soočenje pred 80 izbranimi neopredeljenimi volivci v zvezni državi Tennessee po mnenju komentatorjev ameriških televizij ni spremenilo dinamike predsedniške tekme. "McCain je zmagal po točkah, Obama pa je deloval predsedniško," je ocenil konservativni komentator televizije MSNBC Pat Buchanan.
Anketa televizije CNN med še neopredeljenimi volivci kaže, da je Barack Obama zmagal s podporo 54 odstotkov tistih, ki so si ogledali soočenje, John McCain pa po mnenju 30 odstotkov. Anketa televizije CBS, prav tako med še nedoločenimi volivci, pa je pokazala zmago Obame s 40 odstotki proti 26 odstotkom za McCaina. Kar 35 odstotkov vprašanih je menilo, da je bil izid neodločen.
Več neopredeljenih vidi McCaina kot bolj pripravljenega
V anketi CBS je pred soočenjem 55 odstotkov udeležencev menilo, da bo Obama sprejel prave odločitve za gospodarstvo, po soočenju pa se je ta delež zvišal na 68 odstotkov. Za McCaina je tako pred soočenjem menilo 41 odstotkov vprašanih, po soočenju pa Obama je požel tudi več odobravanja glede vprašanja, ali razume težave volivcev. Dobra novica za McCaina je, da je po soočenju 83 odstotkov neopredeljenih gledalcev menilo, da je pripravljen na položaj predsednika ZDA, glede Obame pa jih je bilo takšnega mnenja le 58 odstotkov.
Razhajanja glede ekonomije
McCain je nekoliko razočaral republikanske volivce, ko je v razpravi o finančni krizi predlagal 300 milijard dolarjev dodatne proračunske porabe v pomoč lastnikom domov, ki ne zmorejo odplačevati posojil za nakup stanovanj.
McCain je vnovič obtožil Obamo, da želi Američanom zvišati davke ter kaznovati posameznike in podjetja, ki ne bodo sprejeli njegovega načrta zdravstvenega zavarovanja. Obama je odvrnil, da namerava znižati davke za 95 odstotkov Američanov in da njegov zdravstveni načrt ne kaznuje nikogar, ampak bo omogočil vsem Američanom enako zdravstveno zavarovanje, kot ga uživajo člani kongresa.
Obama je za razliko od nasprotnika menil, da gre pri zdravstvenem zavarovanju za pravico vsakega Američana. Obama je kritiziral McCainov zdravstveni načrt, ki predvideva 5000 dolarjev davčnega kredita za družine, obenem pa uvaja davke na obstoječi sistem zavarovanja preko delodajalcev, ki je po mnenju demokratov edina svetla točka sicer zanje nepravičnega sistema.
Sprememba smeri – da ali ne?
Pri vprašanju sprememb v notranji in zunanji politiki sta se kandidata znova sporekla glede Iraka, pri čemer je Obama na McCainove trditve, da je neizkušen in da marsičesa ne razume, odgovoril: "Res so stvari, ki jih ne razumem. Na primer, zakaj nismo dokončali dela v Afganistanu in smo šli v Irak, kjer smo doslej porabili 700 milijard dolarjev in trošimo po 10 milijard mesečno, ki jih potrebujemo doma."
McCain je nasprotnika kritiziral, da še vedno ne priznava dejstva, da je povečanje prisotnosti ameriške vojske v Iraku prispevalo k boljšemu stanju, Obama pa se je vračal na izhodišče, da vojna ni bila potrebna.
Na vprašanje, ali je Rusija "imperij zla", kot je Sovjetsko zvezo opredelil nekdanji predsednik Ronald Reagan, sicer McCainov vzornik, je senator odgovoril z "morda". "Poglejte, če izjavim, da je, potem začnemo novo hladno vojno. Če rečem, da ni, potem zanemarjam to, kar Rusija dela," je dilemo razložil McCain, ki je uvodoma dejal, da nove hladne vojne z Rusijo ne bo. Obama se pri tem odgovoru ni najbolje znašel. Dejal je, da se Rusija "obnaša zlobno".
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.