Britanska premierka Theresa May je v ponedeljek zvečer Moskvi postala rok, da v 24-urah Organizaciji za prepoved kemičnega orožja pojasni, kako je strup iz časov Sovjetske zveze – s katerim sta se zastrupila ruski dvojni agent Sergej Skripal in njegova hčerka Julija – prispel v Veliko Britanijo. V nasprotnem primeru je zagrozila s posledicami in danes je grožnjo uresničila.
Ker Rusija v danem roku ni pojasnila napada z živčnim strupom, bo Velika Britanija izgnala 23 ruskih diplomatov, je danes povedala Mayeva. Poleg tega bo prekinila vse diplomatske stike z Rusijo na najvišji ravni. Rusija je ukrepe označila za "nesprejemljive".
23 ruskih diplomatov, ki naj bi bili vpleteni v obveščevalne dejavnosti, ima en teden časa, da zapustijo Otok.
V okviru prekinitve stikov je premierka preklicala tudi vabilo ruskemu zunanjemu ministru Sergeju Lavrovu na obisk v London. Poleg tega se člani britanske kraljeve družine in britanske vlade ne bodo udeležili svetovnega prvenstva v nogometu, ki bo letos poleti v Rusiji.
Zamrznili bodo tudi vse rusko državno premoženje, za katero obstajajo dokazi, da bi bilo lahko uporabljeno za ogrožanje življenj ali lastnine britanskih državljanov ali prebivalcev. Okrepila bo tudi nadzor potnikov in blaga iz Rusije.
Mayeva je poslancem povedala, da Rusija ni pojasnila, kako je prišlo do tega, da je bil živčni strup uporabljen v Veliki Britaniji. Odgovor Moskve vidi kot "sarkazem, zaničevanje in kljubovanje". Dodala je, da ni možen drugačen zaključek, kot da je za poskus umora Skripala in njegove hčere kriva Rusija. Po njenih besedah je "tragično", da je ruski predsednik Vladimir Putin "ravnal na takšen način".
Rusija: Ukrepi so sovražno dejanje
Rusko veleposlaništvo v Londonu je ukrepe proti Rusiji označilo za "sovražno dejanje" in za "nesprejemljive, neupravičene in kratkovidne". "Vsa odgovornost za poslabšanje odnosov med Veliko Britanijo in Rusijo je pri trenutnem političnem vodstvu Velike Britanije," je veleposlaništvo zapisalo na svoji spletni strani.
Kot so še sporočili, so britanske oblasti na pogovor poklicale ruskega veleposlanika v Londonu Aleksandra Jakovenka. Obvestili so ga, da so 23 ruskih diplomatov razglasili za nezaželene osebe.
Tiskovni predstavnik ruskega predsednika Vladimirja Putina Dimitrij Peskov je že pred tem opozoril, da bodo ukrepom Londona sledili povračilni ukrepi Moskve. Znova je kot neutemeljene zavrnil britanske obtožbe, češ da nimajo podlage v dejstvih. Zavrnil je tudi "govor ultimatov" in poudaril, da Moskva z dogodki nima nobene zveze. Izrazil je upanje, da bo prevladal zdrav razum in "da bodo druge države vsaj pomislile, ali obstajajo kaki dokazi."
Moskva še trdi, da ji London uradne zahteve za pojasnila ni posredoval.
Živčni strup novičok razvila Sovjetska zveza
66-letnega Skripala in njegovo 31-letno hčerko so 4. marca nezavestna našli na klopi v parku v Salisburyju na jugu Anglije. Oba sta še vedno v kritičnem stanju.
V napadu je bil uporabljen živčni strup novičok. Tega naj bi v 80. letih minulega stoletja razvila Sovjetska zveza, učinkovati pa začne bodisi ob vdihavanju ali prek izpostavljenosti kože.
Novičok v ruščini pomeni novinec oz. prišlek. Gre za četrto generacijo kemičnega orožja, razvito v okviru sovjetskega programa s tajnim imenom Foliant. Glede na izjave prebežnikov naj bi ga med drugim izdelovali in testirali v Uzbekistanu.
Nekatere različice strupov novičok so tekočine, obstajal naj bi tudi v trdi obliki. Razpršiti ga je mogoče tudi kot izjemno droben prah.
Novičok začne hitro učinkovati ob vdihavanju ali ob stiku s kožo. Simptomi se začnejo kazati že 30 sekund do dve minuti pozneje. V obliki praha sicer strup začne učinkovati pozneje – simptomi se lahko pokažejo šele 18 ur po izpostavljenosti.
Učinki novičoka naj bi bili podobni kot pri drugih živčnih strupih. To pomeni, da blokira sporočila živčevja mišicam, kar vodi v odpoved številnih telesnih funkcij. Med simptomi so zožene zenice, krči, slinjenje in v najhujših primerih koma, odpoved dihanja in smrt. Nekatere različice novičoka so odporne na standardne protistrupe za živčne strupe.
Kemik: Samo Rusija lahko stoji za napadom s tem strupom
Ruski kemik Vil Mirzajanov, ki je javnosti razkril obstoj živčnega strup novičok, je medtem danes dejal, da lahko samo Rusija stoji za napadom s tem strupom.
83-letni ruski znanstvenik je v ZDA prišel leta 1995, pred tem pa je 30 let delal na ruskem Državnem znanstvenem raziskovalnem inštitutu za organsko kemijo in tehnologijo. V 90. letih je prav on razkril obstoj skupine živčnih strupov novičok.
Mirzajanov je na svojem domu v Princetonu v ameriški zvezni državi New Jersey povedal, da lahko za napadom z novičokom na Skripala in njegovo hčer stoji zgolj Rusija. "Samo Rusi" so razvili to skupino živčnih strupov. "Imeli so jo in jo še vedno imajo v tajnosti," je povedal.
Ruski znanstvenik je pojasnil še, da so to skupino strupov, ki so jo razvijali 15 let in testirali na živalih, prvič uporabili z namenom ubiti človeka. Na vprašanje, zakaj ravno zdaj, pa je odgovoril, da želi Kremelj prestrašiti ljudi, kot so sovražniki ruskega predsednika Vladimirja Putina.
Skripal sicer Rusiji ne bi mogel več povzročati problemov, vendar pa bi ga lahko Kremelj vseeno ubil, in to na krut način. Namen tega je zgolj prestrašiti potencialne nasprotnike, je dodal ruski znanstvenik.
Novičok je desetkrat močnejši od strupa VX, s katerim so zastrupili Kim Džong Nama, polbrata severnokorejskega voditelja Kim Džong Una. Za uboj osebe, ki tehta 50 kilogramov, je potrebnega zgolj pol grama, zanj pa ni zdravila, je še pojasnil Mirzajanov.
Tudi če bosta Skripal in njegova hčer preživela, bosta celo življenje trpela za posledicami zastrupitve, je poudaril kemik.
Mirzajanov je dejal, da bi lahko imel napad z novičokom tudi pozitivne posledice. Velika Britanija in druge zahodne države bi namreč lahko vztrajale pri prepovedi novičoka v konvenciji o prepovedi kemičnega orožja.
Njegovi kolegi so ga zaradi javnega razpravljanja o novičoku že opozorili, naj se pazi Rusov. "Vendar pa že dolgo živim. Ne morejo me ustaviti. Delal bom, dokler ne bodo nad novičokom vzpostavili mednarodnega nadzora," je povedal.
Varnostni svet ZN o zastrupitvi bivšega ruskega agenta
Varnostni svet Združenih narodov bo na zahtevo Londona danes na nujni seji razpravljal o zastrupitvi bivšega dvojnega ruskega agenta Sergeja Skripala in njegove hčerke v Veliki Britaniji. O zadevi bo morda prihodnji teden razpravljal tudi vrh EU. Zveza Nato je medtem Moskvo pozvala k odgovoru Londonu glede tega incidenta.
Članice VS ZN bo Velika Britanija na odprti seji, ki se bo začela ob 20. uri po srednjeevropskem času, seznanila s podrobnostmi o živčnem strupu novičok, zaradi zastrupitve s katerim sta Skripal in njegova hčerka od 4. marca v kritičnem stanju.
Britanska premierka Theresa May, ki skuša pridobiti podporo zaveznic in mednarodne skupnosti za ukrepe proti Moskvi, je pred dnevi dejala, da obstaja "velika verjetnost", da za napadom stoji Rusija – ali neposredno ali pa da je izgubila nadzor nad živčnim strupom novičok, ki so ga razvili v bivši Sovjetski zvezi.
EU bo počakala na predloge Londona glede ukrepov
Predsednik Sveta EU Donald Tusk se je danes strinjal z Londonom. Dejal je, da Moskva "najverjetneje" stoji za zastrupitvijo. Na Twitterju je izrazil "polno solidarnost" z Mayevo v luči "brutalnega napada, ki ga je zelo verjetno navdihnila Moskva".
Izrazil je pripravljenost, da bi to vprašanje uvrstili na dnevni red vrha EU, ki bo prihodnji teden.
Dodal je, da bo Evropska unija počakala na London, preden bo, če bo, odločila o morebitnih ukrepih proti Rusiji. "Počakati je treba na nekakšne predloge Londona za odločitev o našem skupnem odzivu na ta brutalen napad," je dejal na obisku na Finskem. "Nekaj pa mora biti jasno, naša solidarnost in enotnost v tem okviru je ključna," je dodal.
Iz zveze Nato so sporočili, da jih je London danes seznanil z uporabo živčnega strupa v napadu v Salisburyju 4. marca.
Dodali so, da se članice zavezništva strinjajo, da pomeni napad s strupom "jasno kršitev mednarodnih norm in sporazumov". Pri tem so izpostavili, da je konvencija o kemičnem orožju iz leta 1997 eden od stebrov globalnega sistema neširjenja kemičnega orožja.
Izrazili so globoko zaskrbljenost zaradi tega prvega napada z živčnim strupom na ozemlju Nata od njegove ustanovitve. Poudarili so, da Nato v vsaki uporabi kemičnega orožja vidi grožnjo mednarodnemu miru in varnosti.
Članice zavezništva so izrazile solidarnost z Veliko Britanijo, ji ponudile podporo pri preiskavi ter Rusijo pozvale, naj odgovori na njena vprašanja in posreduje Organizaciji za prepoved kemičnega orožja vse podatke o programu živčnega plina novičok.
Slovenija izrazila zaskrbljenost nad dogodkom v Salisburyju
Slovensko zunanje ministrstvo je izrazilo zaskrbljenost nad dogodkom v Salisburyju in ga v celoti obsodilo. "Združeno kraljestvo je naša zaveznica, partnerska in prijateljska država, zato mu izražamo našo polno solidarnost. Gre za sprevrženo dejanje, ki je v nasprotju z mednarodnim humanitarnim pravom in civilizacijskimi vrednotami," so zapisali na MZZ.
Slovenija, ki je članica Organizacije za prepoved kemičnega orožja, odločno obsoja sleherno uporabo kemičnega orožja, so poudarili. Dodali so, da je "v interesu vseh odgovornih članic mednarodne skupnosti, da se izvede celovita preiskava dogodkov v Združenem kraljestvu, v kateri bodo v dobri veri sodelovale vse strani, vključno z Rusko federacijo".
KOMENTARJI (135)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.