Spodnji dom britanskega parlamenta je po večurni razpravi ob 20. uri začel z glasovanjem o izstopnem sporazumu, ki ga je sicer januarja že enkrat zavrnil. Po nekajminutnem štetju glasov je bilo jasno, da so britanski poslanci vnovič zavrnili ločitveni sporazum s 391 glasovi proti in 242 glasovi podpore.
V prvem odzivu je britanska premierka Theresa may dejala, da "globoko obžaluje" dejstvo, da so se poslanci odločili, da bodo večinsko glasovali proti zadnjemu predlogu ločitvenega sporazuma.
Kot je poudarila, je še vedno prepričana, da je najboljša pot za Združeno kraljestvo, da EU zapusti na "urejen način", torej z dogovorom.
"Dogovor, o katerem smo se pogajali, je najboljši in dejansko edini, ki je na voljo," je dodala.
'Če to glasovanje ne bo uspelo, potem bi lahko bil brexit izgubljen'
Mayeva, ki je v ponedeljek pozno zvečer dosegla "pravno zavezujoče" spremembe ločitvenega sporazuma z Evropsko unijo, ki naj bi zagotovile, da t. i. irsko varovalo ne bi moglo ostati veljavno za vselej, po drugi strani pa tudi, da bo meja na irskem otoku ostala odprta, je v uvodu današnje razprave poslance posvarila, da morda v primeru zavrnitve tega sporazuma država sploh ne bo zapustila Unije. "Če to glasovanje ne bo uspelo, če sporazum ne bo potrjen, potem bi bil lahko brexit izgubljen," je povedala Mayeva, ki je poslance pred tem posvarila že v minulih dneh.
Ob podpori moža Philipa, ki je razpravo spremljal iz galerije, namenjene obiskovalcem, je Mayeva poslance pozvala, da se "združijo" in da se dvignejo nad vse dvome ter dokažejo, da je demokracija pomembnejša od strankarskih interesov in osebnih ambicij. "To je ta trenutek in to je ta čas," je dodala.
Ponovila je tudi prednosti, ki jih prinaša dogovor z Unijo. Vključuje konec prostega pretoka ljudi, vzajemno zaščito pravic državljanov in obdobje za implementacijo, ki vsem daje čas za pripravo.
Mnenje sprožilo burne odzive, britanski funt stmoglavil
Odzivi iz Velike Britanije so bili čez dan dokaj pesimistični, britanski mediji, ki so navajali vladne vire, so poročali, da izpogajane spremembe tik pred zdajci verjetno ne bodo dovolj za podporo dogovoru. Večinsko mnenje na Otoku je očitno, da enostavno niso dovolj oz., da zgolj "ponavljajo vsebino originalnega ločitvenega sporazuma", meni nekdanji državni pravobranilec Dominic Grieve.
Večina poslancev je čakala na uradno mnenje zdajšnjega državnega pravobranilca Geoffreyja Coxa, ki je v svojem sklepu zapisal, da nova zagotovila "zmanjšujejo tveganje", da Velika Britanija ostane "ujeta v varovalu v nedogled in neprostovoljno", a da tveganje kljub temu ostaja, saj Združeno kraljestvo pravno ne bi imelo možnosti izhoda brez sporazuma z EU: "Pravno tveganje ostaja nespremenjeno," se glasi ključen povzetek.
Njegovo mnenje je sprožilo burne odzive, mediji na Otoku so ga označili kot "velik udarec" za Mayevo, obenem je britanski funt po objavi mnenja zabeležil močan padec.
Medtem ko so številni poslanci čakali na generalnega tožilca, je vodja laburistov Jeremy Corbyn že v jutranjih urah dejal, da spremembe niso niti blizu temu, kar je britanska premierka obljubljala, njegovi poslanci pa bodo tako v večini glasovali proti. Da gre za "slab" dogovor, je na Twitterju zapisala tudi škotska prva ministrica Nicola Sturgeon.
Dogovora ne podpirajo niti severnoirski unionisti (DUP), ki v parlamentu sicer podpirajo manjšinsko vlado. Kot je na Twitterju sporočila njihova vodja Arlene Foster, napredek, ki ga je v ponedeljek dosegla Mayeva, ni zadosten. Skrbi jih tudi mnenje državnega pravobranilca Geoffreyja Coxa, da pravno tveganje, da Združeno kraljestvo ne bo imelo mednarodnopravnih sredstev za izstop iz irskega varovala brez soglasja EU, ostaja nespremenjeno.
Je pa medtem več konservativcev, ki so januarja glasovali proti dogovoru, spremenilo svoje mnenje in napovedalo podporo.
Pravno zavezujoče spremembe glede irskega varovala
Theresa May je, kot že rečeno, v ponedeljek pozno zvečer dosegla "pravno zavezujoče" spremembe ločitvenega sporazuma z Evropsko unijo. Ob tem je britanske poslance pozvala, naj "stopijo skupaj" in podprejo sporazum o brexitu – britanski parlament bo namreč o slednjem znova glasoval prav danes, na prvem glasovanju pa je Mayeva dosegla zgodovinski poraz s 432 glasovi proti 202.
Za poslance je bilo najbolj sporno prav varovalo na irskem otoku, katerega namen je preprečiti t. i. "trdno mejo" med Irsko in Severno Irsko po 29. marcu, ko bo Velika Britanija tudi uradno izstopila iz EU. Mayeva je nato po porazu v parlamentu obljubljala, da bo z Brusljem izpogajala mehanizem o enostranskem izhodu iz irskega varovala, časovno omejitev ali alternativno rešitev zanj. In čeprav sta tako Mayeva kot Juncker za novinarje včeraj potrdila, da se omenjene spremembe nanašajo na irsko varovalo, se je Mayeva odgovoru, ali ji je tik pred zdajci uspelo izpogajati, kar si je zadala, izognila: "Kar smo zagotovili, je pravno zavezujoče, in ravno to je zahteval parlament," je dejala in dodala, da spremembe pomenijo, da varovalo ne bo postalo trajno.
Juncker: Tretje možnosti ne bo
Spremembne naj bi sicer zagotovile, da Velika Britanija ne bo ostala 'ujeta' v carinski uniji z EU. A Jean- Claude Juncker je na novinarski konferenci dejal, da EU ni pristala na osrednjo zahtevo britanske premierke, potrdil pa je, da so dosegli spremembe o "začasni naravi irskega varovala, ki dopolnjujejo ločitveni sporazum". "V politiki včasih dobiš drugo priložnost, kar naredimo s to drugo priložnostjo, pa je tisto, kar šteje, saj tretje priložnosti ne bo," je dejal Juncker ter ponovil opozorilo Mayeve britanskim poslancem: "Bodimo kristalno jasni: na mizi je ta dogovor ali pa brexita morda sploh ne bo."
Več voditeljev držav članic Evropske unije, med drugim irski premier Leo Varadkar in nemška kanclerka Angela Merkel, je izrazilo upanje, da bo britanski parlament danes podprl sporazum o izstopu Velike Britanije iz EU.
Varadkar je povedal, da zagotovila, ki jih je unija v ponedeljek dala britanski premierki Theresi May, ne spodkopavajo irskega varovala. Z zagotovili niso odpirali izstopnega sporazuma, je poudaril. "Upam in verjamem, da bo zdaj poslanska zbornica podprla izstopni sporazum," je povedal.
Poudaril je, da ponedeljkova pravna zagotovila dajejo "več jasnosti" glede tega, da je varovalo, katerega namen je preprečiti trdo mejo na irskem otoku, začasno.
Da gre za "jasna zagotovila, ki upoštevajo skrbi Velike Britanije", pa je dejala tudi Merklova. Povedala je, da je zdaj odločitev na britanskem parlamentu.
To si želita tudi avstrijski kancler Sebastian Kurz in belgijski premier Charles Michel.
KOMENTARJI (58)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.