"Verjamem, da lahko dosežemo napredek glede irskega varovala," je premierka dejala poslancem ob predstavitvi tako imenovanega načrta B, potem ko je parlament v Londonu prejšnji teden z veliko večino zavrnil dogovor, ki ga je njena vlada izpogajala z EU. Dodala je, da se bo o morebitnih spremembah posvetovala s poslanci, "z zaključki teh pogovorov pa bo šla nazaj v EU".
Premierka se je s predstavniki strank sešla že po tem, ko je dan po zavrnitvi ločitvenega sporazuma v sredo preživela glasovanje o nezaupnici vladi v parlamentu. V današnjem govoru je izrazila obžalovanje, da vodja laburistov Jeremy Corbyn v pogovorih ni sodeloval in izrazila upanje, da si bo premislil. Corbyn je po govoru premierke ponovil svoje stališče, da mora Mayeva izključiti možnost brexita brez dogovora in preneha trošiti denar davkoplačevalcev za primer tega scenarija. Tudi škotski nacionalisti so premierko pozvali, možnost izstopa brez dogovora "umakne z mize".
Mayjeva je sicer še povedala, da so se v dosedanjih pogovorih strinjali, da je treba po izstopu iz EU spoštovati velikonočni sporazum. "Ta vlada bo pustila pri miru velikonočni sporazum," je zatrdila. Gre za sporazum med Veliko Britanijo in Irsko iz leta 1998, ki je končal konflikt na Severnem Irskem.
Med možnimi potmi, ki bi jih lahko ubrala Velika Britanija, je omenila izstop brez dogovora. Druga je podaljšanje 50. člena pogodbe o EU. "EU ne bo privolila v podaljšanje, če ne bomo imeli jasnega načrta," je opozorila. Ponovila je, da odpoved brexitu ni prava pot.
Mayeva je še dejala, da glasovanje v parlamentu 29. januarja ne bo ponovno glasovanje o ločitvenem sporazumu z EU.
Novega referenduma ne bo
Mayeva je znova zavrnila možnost novega referenduma. "Naša naloga je, da implementiramo voljo volivcev s prvega referenduma," je dejala. "Mislim, da bi še en referendum postavil nevaren precedens, ki bi imel velik vpliv na to, kako v tej državi izvajamo referendume," je nadaljevala.
Ocenila je tudi, da bi to okrepilo moč tistih, ki si prizadevajo za razkosanje Združenega kraljestva.
"Prav tako pa bi še en referendum zamajal vero ljudi v demokracijo," je še dejala premierka.
Ureditev statusa brez stroškov
Med današnjimi zanimivejšimi sporočili Mayeve pa je bila tudi odločitev, da državljanom članic EU, ki živijo na Otoku, ne bo treba plačati 73 evrov dajatve, s katero bi si uredili status, ki bi jim še naprej omogočal dostop do zdravstva in šolstva. Kot je dejala premierka, je ta odločitev posledica tega, da je "prisluhnila ljudem".
EU napeto pričakuje naslednje poteze Londona
V Bruslju medtem želijo, da se v Londonu čim prej izjasnijo glede naslednjih korakov. "Vsi z napetostjo pričakujemo, kaj bomo slišali iz Londona," je dejal nemški zunanji minister Heiko Maas. "Vemo, česa London noče, zdaj je čas, da končno izvemo, kaj hoče in katero večino je mogoče zagotoviti v parlamentu, tako da bomo lahko sedli z britanskimi kolegi in razpravljali o tem, kako preprečiti brexit brez dogovora," je poudaril Maas.
Medijskih navedb o možnosti dvostranskega dogovora Združenega kraljestva in Irske glede meje Maas ni želel komentirati, ponovil je, kako pomembno se je izogniti kakršni koli odločitvi, ki bi vodila v trdo mejo med Irsko in Severno Irsko.
O tem po Maasovih besedah pričajo tudi dogodki minuli konec tedna. Pred zgradbo sodišča v Londonderryju na Severnem Irskem je v soboto zvečer eksplodiral avtomobil bomba, ki sicer ni terjala žrtev.
"Evropa je projekt miru in ne sme storiti ničesar, kar bi povzročilo konflikt v katerem koli delu celine," je še poudaril Maas ter opozoril, da je to zelo občutljiva točka, zato je glede tega v pogajanjih pričakovati malo sprememb.
Uradnih odzivov zaenkrat niti ni, so pa z oceno govora Mayeve že pohiteli v politični skupini socialistov in demokratov v Evropskem parlamentu (S&D) in izrazili razočaranje, ker da Mayeva ni ponudila rešitve za izhod iz zastoja glede brexita.
Vodja skupine Udo Bullmann in govorec S&D za brexit Roberto Gualtieri sta v izjavi za javnost ocenila, da Mayeva zapravlja čas s pozivi k pojasnjevanju ali reviziji varovala glede Severne Irske. "Nihče ne želi, da bi bilo to varovalo uporabljeno, ampak mora pa biti kot varovalo, da se prepreči trda meja med Republiko Irsko in Severno Irsko ter zagotovi enotnost enotnega trga," sta zapisala in dodala, da brez spremembe britanskih "rdečih linij" ponovno odpiranje dogovora o brexitu ni mogoče. Dodala sta še, da bi bilo morda dobro, da bi se vprašanje brexita znova zastavilo ljudstvu.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.