Za poslance je sporno predvsem irsko varovalo, ki v primeru, da ne bo ustrezne rešitve v pogajanjih o sporazumu o prihodnjih odnosih, predvideva vzpostavitev enotnega carinskega območja EU in Združenega kraljestva, ter veljavnost nekaterih pravil notranjega trga za Severno Irsko. Britanske poslance med drugim skrbi, da bi tak režim lahko obveljal za vedno.
Mayeva je danes zagotovila, da je London dal "resne in podrobne" predloge za rešitev zastoja v zvezi z irskim varovalom, a priznala, da so bila pogajanja težka, poroča britanski BBC.
Bruselj in London na pogovorih ta teden nista našla rešitve za odpravo zastoja glede brexita. Evropska unija, ki je doslej vztrajala, da se ne bo pogajala o nobenem delu ločitvenega sporazuma, je Veliko Britanijo v sredo pozvala, naj v prihodnjih 48 urah pripravi nove predloge glede irskega varovala v ločitvenem sporazumu z EU, da bi izšli iz slepe ulice v zvezi z brexitom.
Poslanska zbornica, ki je ločitveni sporazum 15. januarja zavrnila z zgodovinsko večino 432 glasov proti 202, bo o njem znova glasovala do 12. marca. Premierka je danes posvarila, da bi vnovična zavrnitev lahko pomenila "mehkejši brexit" ali pa Združeno kraljestvo sploh ne bo izstopilo iz unije, kar bi bil po njenih besedah politični neuspeh. "Opravimo s tem," je pozvala.
Če bo spodnji dom parlamenta prihodnji teden zavrnil ločitveni dogovor, bodo poslanci 13. marca glasovali o brexitu brez dogovora. Če bodo zavrnili obe možnosti, pa bo vlada 14. marca predlagala glasovanje o "kratkem in omejenem podaljšanju" brexita. To morajo sicer soglasno potrditi tudi članice unije.
Barnier Londonu v premislek ponudil predlog glede irskega varovala
Glavni pogajalec Evropske unije za brexit Michel Barnier je danes Veliki Britaniji v premislek ponudil že enkrat zavrnjen predlog. Velika Britanija bi po tem predlogu lahko enostransko zapustila carinsko unijo, vendar pa bo moral London upoštevati vse druge elemente irskega varovala v ločitvenem sporazumu, je pojasnil.
Le z upoštevanjem preostalih elementov irskega varovala bi se lahko preprečilo trdo mejo na irskem otoku, je dejal Barnier. To pomeni, da bi morala Severna Irska ostati del carinske unije, ne pa tudi preostali del monarhije. "Združenega kraljestva ne bo bomo proti njegovi volji prisilili v carinsko unijo," je tvitnil glavni pogajalec EU.
Britanska premierka Theresa May je tovrstni predlog Bruslja lani že zavrnila, češ da s tem ne bi mogel nikoli strinjati kak britanski premier.
Barnier je danes ponudil tudi dodatno pravno zagotovilo trenutnih zavez EU glede brexita, da bi se s tem lahko izognili ali minimizirali uporabo varovala. "EU bo v prihodnjih dnevih delala intenzivno na tem, da se zagotovi izstop Združenega kraljestva iz EU z dogovorom," je dodal.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.