"Ne stremimo za modelom, ki ga že uživajo druge države," je danes na predstavitvi načrta britanske vlade za izstop iz EU dejala britanska premierka Theresa May, pri čemer je imela očitno v mislih države, kot je Norveška, ki ni članica unije, a ima popoln dostop do evropskega notranjega trga, prav tako pa mora prispevati v proračun EU in državljanom EU omogočati življenje in delo na svojih tleh.
"Ne stremimo k temu, da bi po odhodu obdržali grižljajček članstva," je poudarila Mayeva. Kot je izpostavila, brexit pomeni izstop iz enotnega evropskega trga. Velika Britanija bo tako ob odhodu iz povezave enotni trg zapustila, in to zato, ker želi omejiti prihod priseljencev iz EU, je pojasnila premierka. "Kar predlagam, ne more pomeniti članstva v enotnem trgu."
Velika Britanija si po besedah Mayeve po brexitu želi novega dogovora z EU o carinski uniji. Kot je dodala, je "odprtega duha", ko gre za to, kako to doseči, prav tako želi "za trgovino odstraniti čimveč ovir". Tako bi lahko šlo za povsem nov dogovor ali za dogovor, ki bi vključeval dele že obstoječih dogovorov.
"Ne želim, da bi bilo Združeno kraljestvo član skupne trgovinske politike EU in ne želim, da bi bili povezani s skupnimi carinami, to so elementi carinske unije, ki nam preprečujejo sklepati naše lastne trgovinske sporazume z drugimi državami. A želim, da imamo carinski dogovor z EU," je pojasnila premierka.
"Globalna Britanija mora imeti svobodo sklepati trgovinske sporazume z državami zunaj EU," je ob tem dodala in poudarila, da mora Združeno kraljestvo povečati trgovanje z najhitreje rastočimi izvornimi trgi na svetu.
Se je pa Mayeva po brexitu zavzela tudi za "obsežen in ambiciozen prostotrgovinski sporazum" z EU, ki bo Veliki Britaniji omogočil najboljši možen dostop do enotnega evropskega trga.
Odhod Velike Britanije iz EU bo pomenil tudi konec njenih "ogromnih vsakoletnih prispevkov v EU", je ob tem še izpostavila premierka. Ko gre za uresničevanje prihodnjih odnosov z EU, po koncu pogajanj o brexitu, pa si na Otoku želijo "procesa po etapah".
S tem bi se namreč izognili preveč brutalni, destablizacijski spremembi za gospodarstvo. "Prizadevali si bomo izogniti se motečim se čerem," je dejala premierka, hkrati pa dodala, da ne želi "neomejenega tranzicijskega statusa".
Premierka: Zapuščamo EU, ne Evrope
Britanska premierka je danes še izjavila, da Velika Britanija sicer zapušča EU, ne pa tudi Evrope. Velika Britanija pa si po njenih besedah tudi ne želi razkroja Evropske unije. Da EU uspe, ostaja v britanskem nacionalnem interesu, je dejala.
A posvarila je tudi, da bi bil "kaznovalen" brexit za EU oz. njene članice "katastrofalno dejanje samopoškodbe". Ko gre za Otok, pa je "noben dogovor boljši od slabega".
Ob tem je zagrozila, da bi lahko na Otoku spremenili gospodarski model, s čimer je po poročanju dpa vzbudila strahove, da bi lahko Velika Britanija z znižanjem davka na dohodke pravnih oseb postala davčni paradiž. "Imeli bi svobodo postavljati konkurenčne davčne stopnje in izbirati strategije, s katerimi bi najboljša podjetja in največje investitorje privabili v Veliko Britanijo," je dejala premierka.
Razkrila je še, da bo končni dogovor s pogajanj o brexitu potrjeval britanski parlament. Končni dogovor "bo na glasovanje predložen obema domovoma parlamenta, preden bo stopil v veljavo," je povedala.
Mayeva želi do konca marca s sprožitvijo 50. člena lizbonske pogodbe začeti postopek razdružitve z EU. A upoštevati bo treba tudi odločitev britanskega vrhovnega sodišča, ki še ni sporočilo, ali se bo morala prej posvetovati s parlamentom. To naj bi bilo znano do konca januarja.
V primeru negativne odločitve za Mayevo bo morala njena vlada hitro predložiti načrt zakona v parlamentu, da bi bilo vse zaključeno do konca marca. Končnega dogovora med EU in Otokom o brexitu pa ni pričakovati pred pomladjo 2019, po dveh letih pogajanj.
Ob govoru Mayeve si je zaradi negotovosti okoli brexita oslabljeni funt nekoliko opomogel. Med in po govoru je funt na vrednosti pridobil za odstotek in dosegel 1,2347 dolarja. To je največ v zadnjih desetih dneh.
EU molči dokler Britanci ne sprožijo ločitvenega postopka
Predsednik Evropskega sveta Donald Tusk je danes govor britanske premierke o brexitu označil za "bolj realističen". V Evropski komisiji pa poudarjajo, da podrobnosti v njem ne bodo komentirali, dokler Velika Britanija ne sproži ločitvenega postopka.
Predsednik Evropskega sveta Tusk se je po Twitterju odzval z besedami: "Žalosten proces, nadrealistični časi, a vsaj bolj realistična napoved o brexitu."
Preostalih 27 članic unije je po Tuskovih besedah enotnih in pripravljenih na pogajanja po sprožitvi 50. člena.
V Evropski komisiji so povedali, da je bil predsednik Jean-Claude Juncker o govoru Mayeve seznanjen z zanimanjem, da sta voditelja v rednih stikih in da se bosta danes pogovorila po telefonu.
Podrobnosti v govoru Mayeve, ki je napovedala popoln oziroma čist brexit, torej tudi izstop iz enotnega trga, v komisiji za zdaj niso želeli komentirati.
"Na posamezna stališča in zahteve Velike Britanije se bomo odzvali, šele ko bo Velika Britanija sprožila 50. člen," je v Strasbourgu poudaril glavni govorec komisije Margaritis Schinas.
KOMENTARJI (170)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.