Theresa May je danes stopila pred novinarje in sporočila, da bo s položaja predsednice konservativne stranke odstopila 7. junija. Še vedno bo vodila vlado, dokler ne izberejo njenega naslednika. Za ta sicer pričakovani korak se je odločila, potem ko ji kljub večkratnim poskusom poslancev ni uspelo prepričati, naj podprejo njen dogovor o brexitu.
"Zame je in bo za vedno ostalo globoko obžalovanje, da mi ni uspelo izvesti brexita," je dejala v svojem čustvenem nagovoru. Poudarila je, da se je sicer po svojih najboljših močeh trudila, da bi to storila.
"Kmalu bom zapustila službo, ki mi je predstavljala največjo čast v življenju. Sem druga ženska premierka, a zagotovo ne zadnja. Odhajam brez slabe volje in z velikansko in večno hvaležnostjo, da sem imela možnost, da služim državi, ki jo imam rada," je dejala Mayeva, ki se ji je ob tem zatresel glas in je bila na robu joka. Po teh besedah se je obrnila in hitro odkorakala s kraja.
62-letna Mayeva se bo v britansko zgodovino zapisala kot premierka z enim najkrajših stažev po drugi svetovni vojni. Britanci si jo bodo zapomnili predvsem po tem, da je vlado vodila v enem politično najbolj kaotičnih obdobij v novejši zgodovini države in da ji ni uspelo izpeljati brexita.
Kot je pojasnila, bo dolžnosti premierke opravljala, dokler ne bo izbran novi vodja konservativcev, ki bo nato avtomatično postal premier. Postopek izvolitve novega vodje se bo začel teden dni za njenim odstopom, trajal pa naj bi več tednov.
Kdo so možni nasledniki?
Iz konservativne stranke so nato sporočili, da bo novi vodja torijcev izbran do poletnih parlamentarnih počitnic, ki se začnejo 20. julija. Kot je pojasnil visoki predstavnik stranke Brandon Lewis, se bo zbiranje kandidatur končalo v tednu, ki se začne 10. junija, člani stranke pa bodo med kandidatoma z največjo podporo izbrali v času, da bodo izid lahko objavili pred parlamentarnimi počitnicami.
Glavni kandidati za naslednika Mayeve so bivši londonski župan in nekdanji zunanji minister Boris Johnson, zunanji minister Jeremy Hunt, bivši minister za brexit Dominic Raab, minister za okolje Michael Gove, notranji minister Sajid Javid in bivša predsednica poslanske zbornice Andrea Leadsom.
'Mayeva je napačno presodila razpoloženje v državi'
Johnson je v odzivu na odstop Mayeve dejal, da mora njen naslednik izpeljati brexit. "Hvala za vaše stoično služenje naši državi in konservativni stranki. Zdaj je čas, da sledimo njenim pozivom: da se poenotimo in izpeljemo brexit," je zapisal na Twitterju.
Populist in evroskeptik Nigel Farage pa je Mayevi očital, da je napačno presodila razpoloženje v državi, ko je poskušala ohraniti tesne trgovinske vezi z EU. "Politično je napačno presodila razpoloženje v državi in svoji stranki. Dva torijska voditelja, katerih instinkti so bili proevropski, sta odšla," je tvitnil Farage, s čimer je meril na Mayevo in njenega predhodnika Davida Camerona.
Kaj se bo po odstopu Mayeve dogajalo z brexitom, je zavito v meglo. Glasovanje o njenem dogovoru z Brusljem, ki so ga poslanci že trikrat zavrnili, je bilo preloženo, mnogi so prepričani, da za vselej. Nekateri od kandidatov za zamenjavo Mayeve medtem govorijo o možnosti brexita brez dogovora.
Možnih je več scenarijev. Poleg brexita z dogovorom je možna nova preložitev izstopa iz EU. Možen je brexit brez dogovora, ki bi se zgodil 31. oktobra, do katerega je bil preložen odhod Britancev iz Unije. Ena od možnosti je tudi enostranska ustavitev brexita, čeprav se zdi ta scenarij politično neizvedljiv.
Odstop s čela britanske premierke konservativne stranke odmeva tudi po Evropi. Nemška kanclerka Angela Merkel je sprejela napoved britanske premierke s spoštovanjem. Z njo je vedno dobro sodelovala in namerava takšno sodelovanje ohraniti, dokler bo Mayeva na položaju, je danes dejala tiskovna predstavnica kanclerke.
V uradu kanclerke pa niso želeli komentirati, kakšne posledice bi lahko imel odstop britanske premierke za brexit, so pa zagotovili, da bodo še naprej tesno sodelovali z britansko vlado.
Francoski predsednik Emmanuel Macron je v prvem odzivu pozval k čim hitrejšemu pojasnilu, kako bo odločitev britanske premierke vplivala na brexit. Mayevo je pohvalil za njeno pogumno delo pri procesu izstopa Združenega kraljestva iz Evropske unije. Ob tem pa je dodal, da bodo še naprej veljala načela EU in da bo prednostna naloga tekoče delovanje povezave, zaradi česar od Londona zahteva čim hitrejše pojasnilo glede brexita.
Nizozemski premier Mark Rutte je medtem povedal, da odstop Mayeve še ne pomeni avtomatičnega konca načrtov glede brexita. "Izstopni dogovor med EU in Združenim kraljestvom za urejen brexit je še vedno na mizi," je zapisal na Twitterju. Britanski premierki se je zahvalil in ji izrazil spoštovanje.
Obžalovanje pa je izrazil irski premier Leo Varadkar, ki je dejal, da je irska vlada tesno sodelovala z njeno vlado glede brexita in Severne Irske. Zahvalil se ji je, da sta se strinjala glede ohranitve in okrepitve skupnega območja potovanj, ki Ircem in Britancem omogoča, da potujejo živijo, delajo, študirajo ter dostopajo do zdravstva in socialne pomoči, kot da bi bili državljani obeh držav. To se bo ohranilo ne glede na to, kakšen bo brexit.
Evropska komisija: ponovnih pogajanj o izstopnem sporazumu ne bo
Evropska komisija je sporočila, da njihovo stališče glede brexita ostaja nespremenjeno in da kljub političnim turbulencam na Otoku ne dopuščajo možnosti ponovnih pogajanj o izstopnem sporazumu. Predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker današnje vesti ni sprejel z veseljem, a namerava vzpostaviti delovni odnos s katerimkoli novim predsednikom vlade in ne namerava prekiniti pogovorov s Thereso May.
Glavni pogajalec EU za brexit Michel Barnier je ob tem na Twitterju izrazil "polno spoštovanje Mayevi in njeni odločnosti, ko je kot premierka delala za urejen izstop Združenega kraljestva iz EU".
KOMENTARJI (93)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.