Severnokorejski voditelj Kim Jong Un naj bi zaradi zlorabe položaja odpustil ministra za državno varnost in dal usmrtiti številne uradnike iz državne obveščevalne agencije, so sporočili iz južnokorejskega ministrstva za združitev.
Kim Jong Un naj bi 72-letnega Kim Won Honga, ki je bil sicer njegov tesni sodelavec, odpustil zaradi korupcije in zlorabe položaja. Zdaj že nekdanji minister naj bi pomagal mlademu voditelju pri vzpostavitvi "vladavine terorja".
Nenadna odločitev severnokorejskega voditelja bi lahko vodila v nestabilnost v državi, saj se med severnokorejsko elito krepi zaskrbljenost, je povedal tiskovni predstavnik ministrstva. Neimenovani predstavnik ministrstva za združitev pa je dejal, da naj bi Kim Jong Un ukazal tudi usmrtitev več uslužbencev državne obveščevalne agencije.
Kim Won Hong je preživel kar nekaj čistk v državi, odkar je Kim Jong Un leta 2011 prišel na oblast. Igral je celo ključno vlogo pri aretaciji Kimovega strica Jang Song Thaeka.
Severnokorejski voditelj naj bi dal usmrtiti že več kot 100 vojaških, partijskih in vladnih funkcionarjev, med njimi tudi nekdanjega ministra za obrambo, ki so ga usmrtili leta 2015.
Severna Koreja zaenkrat še ni potrdila navedb južnokorejskega ministrstva.
'ZDA bodo reagirale učinkovito in silovito'
Ameriški obrambni minister James Mattis je med obiskom v Seulu opozoril Severno Korejo, da bodo na morebitni jedrski napad na ZDA ali njene zaveznice odgovorili "učinkovito in silovito". Mattis je na prvem obisku v tujini zagotovil nadaljnjo podporo ameriškim zaveznikom.
"Vsakršen napad na ZDA ali naše zaveznike bomo odbili in na vsakršno uporabo jedrskega orožja bomo odgovorili učinkovito in silovito," je dejal Mattis na novinarski konferenci po srečanju z južnokorejskim kolegom Han Min Koojem v Seulu. Južni Koreji je zagotovil, da se bodo še naprej zavzemali za ubranitev južnokorejske demokracije.
Mattis je po pogovorih v Seulu odpotoval na Japonsko, kjer se bo v soboto srečal z japonskim premierjem Shinzom Abejem in obrambnim ministrom Tomomijem Inado.
Ameriški obrambni minister se je že v četrtek srečal z južnokorejskim premierjem in vršilcem dolžnosti južnokorejskega predsednika Hwang Kyo-Ahnomom, s katerim sta se strinjala, da bosta državi nadaljevali z izgradnjo obrambnega raketnega sistema.
Na svoji prvi poti v tujino je želel Mattis predvsem zagotoviti nadaljnjo podporo ameriškim zaveznikom, ki so jih vznemirile nekatere izjave novega ameriškega predsednika Donalda Trumpa.
Trump je bil sicer med kampanjo kritičen do ameriških zaveznikov na tem območju ter pozval Južno Korejo in Japonsko, da "plačata pravičen del" za obrambo, ki jima jo zagotavlja ameriška vojska, in ju pozval, naj sami oblikujeta program jedrskega orožja.
Na Japonskem in v Južni Koreji je trenutno nameščenih okoli 80.000 ameriških vojakov. Južna Koreja uživa ameriško varnostno obrambo že vse od korejske vojne.
Mattis namerava v okviru obiska poslati tudi jasno sporočilo Severni Koreji, da je Trumpovi administraciji zagotovitev varnostni Korejskega polotoka na prvem mestu.
Severnokorejski vodja Kim Jong Un je v začetku leta sporočil, da so blizu testiranja medcelinske balistične rakete, ki bi lahko nosila jedrsko konico. Severna Koreja je doslej izvedla že pet jedrskih poskusov in več izstrelitev raket. Letos pa naj bi okrepila razvoj jedrskega orožja, ki bi lahko doseglo tudi ZDA.
Strokovnjaki si glede dejanske jedrske moči Severne Koreje niso enotni, saj ji medcelinske balistične rakete, ki bi lahko nosila jedrsko konico, doslej še ni uspelo uspešno izstreliti. Vsi pa se strinjajo, da je od leta 2011, ko je umrl Kim Jong II, od katerega je Kim Jong Un prevzel vodenje države, na tem področju močno napredovala.
KOMENTARJI (89)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.