"To vprašanje ne bo na mizi tukaj, v Singapurju, 12. (junija), niti ne bi smelo biti," je glede vprašanja ameriških vojakov v Južni Koreji dejal ameriški obrambni minister Jim Mattis ob robu varnostnega vrha v Singapurju Shangri-La Dialogue. ZDA imajo v Južni Koreji trenutno približno 28.500 vojakov.
Donald Trump je v petek po srečanju s podpredsednikom centralnega komiteja komunistične partije Severne Koreje Kim Jong Čolom potrdil vrh s Kimom 12. junija. Med drugim je novinarjem dejal, da bosta s severnokorejskim voditeljem govorila o denuklearizaciji ter uradnem koncu korejske vojne.
Mattis pa je poudaril, da je navzočnost ameriške vojske v Južni Koreji stvar dogovora med Washingtonom in Seulom. Če bi se zmanjšala napetost in dvignilo zaupanje v odnosih s Severno Korejo, bi se to vprašanje lahko pojavilo naknadno med ZDA in Južno Korejo, je še dodal.
Tudi južnokorejski obrambni minister Song Jonung Mu je ocenil, da je navzočnost ameriških sil v Južni Koreji "ločeno vprašanje od severnokorejskega jedrskega programa".
Južna Koreja je sicer pozdravila dejstvo, da je srečanje med Trumpom in Kimom znova na urniku. "Videti je, da je cesta do vrha med Severno Korejo in ZDA še širša in bolj utrjena," so sporočili iz urada južnokorejskega predsednika Mun Jae Ina. Seul pogovore pričakuje z "vznemirjenjem" in "potrpežljivostjo", še navaja izjava.
Mattis je bil sicer danes oster tudi do Kitajske. Krepitev njene vojaške prisotnosti v Južnokitajskem morju in uporaba visokotehnološke vojaške opreme na spornih območjih je namenjena zastraševanju in izsiljevanju sosed, je ocenil. Kot je dodal, ravnanje Pekinga "pod vprašanje postavlja širše kitajske cilje".
Peking trdi, da je njegov edini cilj zaščita kitajskih državljanov in ekonomskih interesov. Različne dele Južnokitajskega morja za svoje ozemlje ob Kitajski razglaša še šest drugih držav.
Mattis je sicer zagotovil, da ZDA načrtujejo dolgoročno navzočnost v azijsko-pacifiški regiji, države pa je pozval, naj držijo z Washingtonom in ne prestopajo na stran Pekinga.
Sporočilo o sodelovanju in zavezništvu je sicer vprašljivo v času, ko je ameriški predsednik z visokimi carinami obremenil uvoz jekla in aluminija v ZDA tudi iz nekaterih najtesnejših ameriških zaveznic v imenu nacionalne varnosti.
"Zagotovo smo bili priča nekaterim nenavadnim pristopom, če sem iskren," je Mattis odgovoril na novinarsko vprašanje, ali je spuščanje v trgovinske spore s tesnimi partnericami za ZDA produktivno. "A dokler države nadaljujejo dialog, dokler prisluhnejo druga drugi in izražajo medsebojno spoštovanje, nič ni odvisno od ene odločitve," je dodal.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.