Ameriški obrambni sekretar Jim Mattis se trenutno v sklopu uradnega obiska nahaja v makedonski prestolnici Skopje, kjer naj bi podprl spremembo imena Makedonije na referendumu, ki bo potekal 30. septembra. Na poti v Skopje je v pogovoru z mediji obtožil Rusijo vmešavanja v referendum. To naj bi počeli s širjenjem napačnih informacij in financiranjem proruskih skupin. Kot meni, ni dvoma, da Moskva finančno podpira Rusiji naklonjene skupine, da bi tako vplivala na izid referenduma. "Nakazali so denar in tudi vodijo širše kampanje za vpliv na referendum. Nočemo, da Rusija tukaj dela to, kar je poskusila že v številnih drugih državah," je bil zaskrbljen Mattis.
Ameriški sekretar se je v Makedoniji sestal z makedonsko kolegico Radmilo Šekerinsko in premierom Zoranom Zaevom, ki pa navedbe Mattisa zanika in pravi, da ni dokazov, da bi Rusija poskušala vplivati na referendum.
"Rusija je prijateljica Makedonije in ne nasprotuje makedonski pridružitvi EU, nasprotuje pa naši vključitvi v zvezo Nato. Pri tem so zelo jasni," je povedal na novinarski konferenci, namenjeni svobodi medijev na Zahodnem Balkanu.
Jim Mattis je na novinarski konferenci povedal, da je skorajšnji makedonski referendum najpomebnješe glasovanje v zgodovini države. Potrdil je podporo ZDA Makedoniji in ocenil, da bo potrditev grško-makedonskega sporazuma omogočila izvedbo ključnih reform za približevanje Skopja zvezi Nato in Evropski uniji ter okrepila varnost in gospodarski razvoj Makedonije.
Mattis, ki je prvi obrambni minister ZDA po 14 letih na obisku v Makedoniji, se je sestal tudi z makedonskim predsednikom Gjorgeom Ivanovom, ki nasprotuje grško-makedonskemu sporazumu. Ivanov je ministru zatrdil, da je članstvo Makedonije v Natu in EU strateški cilj države in glavna prednostna naloga, ki bo prispevala k napredku in blaginji celotne regije.
Makedonijo so pred prihajajočim referendumom sicer obiskala številna tuja imena, med drugim tudi generalni sekretar Nata Jens Stoltenberg, visoka zunanjepolitična predstavnica EU Federica Mogherini in nemška kanclerka Angela Merkel. Makedonce so pozvali k udeležbi na referendumu, nemška kanclerka pa je ob tem izpostavila, da bo uspešen referendum državi odprl vrata v zvezo Nato in Evropsko unijo.
Na referendumu, ki bo potekal 30. septembra, bodo Makedonci odločali o spremembi imena države. Po desetletjih spora med Makedonijo in Grčijo, sta državi junija podpisali dogovor o novem imenu. Če bo ta na referendumu potrjen, se bo Makedonija po novem imenovala Republika Severna Makedonija.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.