Socialna služba je sporočila, da je dojenček zdrav, v zaboj – alarm se avtomatsko vključi, ko v zaboj položijo dojenčka – pa so ga odložili v soboto. ''Dojenčka bomo odnesli v porodnišnico, čez nekaj časa pa bomo poiskali njegove starše. Če jih ne bomo našli, bomo dojenčka dali v posvojitev,'' je sporočila predsednica mestnega centra za socialno delo Monica De Coninck.
'Zaboj za dojenčke' v Belgiji obstaja samo v Antwerpnu, kamor so ga namestili pred devetimi leti. Prvič so ga uporabili leta 2007, ko so v njem pustili pet dni starega dečka, katerega matere niso nikdar našli.
Podobne zaboje imajo tudi v Nemčiji, Švici, Avstriji, na Madžarskem, Češkem in Japonskem. Postavljajo jih ob bolnišnicah ali centrih za socialno delo.
V Sloveniji tovrstnih 'zabojev za dojenčke' nimamo, ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve pa o njih tudi ne razmišlja. Kot so za 24ur.com sporočili iz omenjenega ministrstva, obstajajo v naši pravni ureditvi drugi zakonski ukrepi, namenjeni varstvu in koristi otroka, kot sta posvojitev in rejništvo, ter institucije, ki to sistemsko izvajajo.
Posamezniki ali pari, ki se znajdejo v situaciji, ko ocenijo, da ne bi mogli skrbeti za otroka oziroma dojenčka, se lahko v tem okviru s pristojnimi ustanovami dogovorijo za možne rešitve, pristojne socialne službe pa nato nemudoma uredijo vse za otrokovo zaščito. ''Poleg tega je potrebno poudariti, da naš sistem zdravstva in sociale veliko pozornosti posveča tudi preventivi ter svetovanju na tem področju,'' so še sporočili.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.