Ameriški mediji poročajo, da je bil 29-letni Omar Mateen v zadnjih treh letih večkrat v homoseksualnem nočnem klubu Pulse v Orlandu, prav tako je prek aplikacij imel kontakte s homoseksualnimi moškimi. Njegova nekdanja soproga Sitora Yusufiy pravi, da je imel duševne težave, ne ve pa, če je bil morda prikriti homoseksualec. Preiskovalci raziskujejo tudi to možnost.
Danes so spregovorili tudi zdravniki, ki so usodne noči sprejemali ustreljene in nekatere še zdravijo. V bolnišnici je še vedno 27 oseb, od tega je šest v kritičnem stanju. Menijo, da bo smrtnih žrtev na žalost še več.
Skoraj vse žrtve so bile ustreljene iz neposredne bližine, tudi v glavo.
Reševalci so v vozila sprejeli več kot eno ranjeno osebo in jih vozili v bolnišnico.
Spregovoril je tudi preživeli Angel Colon, ki se je delal mrtvega in gledal, kako napadalec mirno in hladnokrvno mori ljudi. Morilec se mu je približeval, ustrelil žensko, ki je ležala ob njem. Mislil je, da je z njim konec, a se je napadalec usmeril v drugo smer. Colon je utrpel tri strelne rane, a okreva dobro in hitro.
Obtožnica zoper sedanjo ženo?
Sedanja soproga Noor Zahi Salman naj bi Mateena skušala odvrniti od krvavega pohoda. A postavlja se vprašanje, zakaj njegove namere ni pravila policiji. Zato policisti pripravljajo obtožnico zoper njo.
Mateen je med napadom v nočnem klubu poklical nujno številko 911 in izrekel zvestobo Islamski državi (IS), čeprav direktor FBI James Comey pravi, da nimajo še nobenega dokaza o povezavi. FBI je Mateena med leti 2013 in 2014 sicer trikrat zaslišal in ga tudi deset mesecev nadzoroval s prisluškovanjem telefonom in zaupnim informantom.
Odkrili so, da se je sodelavcem hvalil s terorističnimi zvezami in naj bi veliko govoril o pobijanju, vendar FBI takrat ni odkril ničesar in je zaključil primer. Comey je dejal, da je Mateen izrekal zvestobo enkrat šiitski milici Hezbolah, drugič spet trdil, da ima sorodnike v sunitski Al Kaidi, potem je hvalil dejanja Al Nusre, ki je konkurenca IS, kateri je nazadnje potem izrekel zvestobo. FBI je ugotovil, da se Mateen rad hvali, ki naj ne bi imel povezav s teroristi.
Comey meni, da se je napadalec dal zapeljati teroristom prek interneta, ugibanja, da je nameraval izvesti napad tudi v zabaviščnem parku Disney World pa še preiskujejo. Po drugi strani je Savdska Arabija v ponedeljek potrdila, da je bil Mateen leta 2011 in 2012 na romanju po svetih krajih države. Mateen se je iz Queensa s starši preselil na Florido leta 1991. Nazadnje je živel daleč južno od Orlanda v Fort Piercu z drugo soprogo in 3-letnim sinom. Prva soproga Sitora Yusufiy je ušla, ker jo je pretepal. Mateen si je želel postati policist, kar mu ni uspelo, je pa delal kot paznik v državnem zaporu.
Nazadnje je delal kot varnostnik v varovanem naselju na Floridi. Ukvarjal se je z body buildingom, redno naj bi tudi molil v mošeji, kjer se ga imam spomni kot zelo zadržanega in mirnega človeka, ki se ni družil z ostalimi. Nekdanji sodelavec v varnostnem podjetju Dan Gilroy se ga spomni kot nenehno jeznega nestrpneža, ki je izražal sovraštvo in zaničevanje do žensk, homoseksualcev in manjšin.
Pozornost vzbuja tudi njegov oče Seddique Mir Mateen, ki je sina v ponedeljek obsodil kot terorista, potem ko je še v nedeljo namigoval, da je moril zaradi nestrpnosti, ker ga je razburilo javno poljubljanje dveh gejev v Miamiju. Morilčev oče, ki pravi, da je odločen nasprotnik komunizma, je v ponedeljek potem dejal, da lahko le bog kaznuje homoseksualnost in se opravičil za sinovo dejanje. Mir Mateen je prodajalec življenjskih zavarovanj, ki ima tudi svojo televizijsko oddajo, v kateri včasih hvali talibane, včasih pa jih obsoja kot zločince.
Nekaj časa se je razglašal tudi za afganistanskega predsedniškega kandidata. V Washingtonu obstajajo najmanj trije kongresniki, ki skušajo zanikati, da so ga kdaj poznali. To so republikanec Ed Royce iz Kalifornije, njegov strankarski kolega iz iste države Dana Rohrabacher in newyorški demokrat Charles Rangel. Vsi trije so se z njim ali fotografirali ali ga sprejeli v pisarnah, sedaj pa pravijo, da se ničesar ne spomnijo.
Obama ostro nad Trumpa
Ameriški predsednik Barack Obama, ki bo v četrtek obiskal Orlando in se tudi tam poklonil žrtvam, je po današnjem sestanku Sveta za nacionalno varnost, posvečenem nedeljskemu pokolu, ostro napadel republikanskega predsedniškega kandidata Donalda Trumpa, čeprav ga ni omenjal z imenom.
Trump si je uvodoma čestital na Twitterju, ker je predvidel, da bodo teroristi znova napadli ZDA. Trump je obenem znova pozval k prepovedi prihoda muslimanov v ZDA, zaradi česar ga je danes zjutraj kritiziral predsednik predstavniškega doma ameriškega kongresa, republikanec Paul Ryan iz Wisconsina.
Obama je novinarje seznanil s potekom sestanka in povedal, da 29-letni Omar Mateen ni dobival navodila iz tujine za napad. Po informacijah, ki jih imajo, je bil to jezen, moten in nestabilen mladenič, ki se je radikaliziral preko interneta.
Obama je potem napadel politike, ki pišejo nesmisle na Twitterju in zavrnil pozive k prepovedi prihoda muslimanov v ZDA. "To ni Amerika v kateri želimo živeti. To nas ne bo naredilo bolj ampak manj varne, ker bo podžigalo mnenja, da Zahod sovraži muslimane," je dejal Obama.
Nato se je znesel nad kritiki, ki ga obtožujejo, da ovira vojno proti terorizmu, ker ne uporablja izraza "radikalni islamski terorizem". "Tu ni nobene magije. Če kdo resno misli, da nam ni jasno, proti komu se borimo, da smo zmedeni, potem bo to veliko presenečenje za več tisoč teroristov, ki smo jih pospravili z bojišča," je dejal Obama.
Predsednik ZDA je vprašal, kaj natančno nekateri mislijo, da bodo s spremembo izraza dosegli. "Ali bo ISIL potem manj zavezan pobijanju Američanov? Bomo s tem dobili več zaveznikov? Ali je to v prid kakšni vojaški strategiji? Če grožnjo preimenuješ, to ne pomeni, da bo šla stran," je dejal Obama, ki ne uporablja izraza Islamska država (IS), ampak ISIL ali Daesh.
Bela hiša trdi, da je to zato, ker teroristom nočejo dati legitimnosti, da predstavljajo islam. Republikanski kritiki predsednika trdijo, da je to zato, ker je Obama preveč politično korekten in noče užaliti muslimanov.
Obama je poudaril, da se vojaki in policisti zelo dobro zavedajo, kdo je sovražnik, ko preprečujejo napade.
Sožalje
VS ZN je po besedah predsedujočega, francoskega veleposlanika Francoisa Delattra, izrazil sožalje žrtvam in njihovim družinam ter obsodil terorizem kot kriminalno dejanje, ki nima opravičila. Namestnik ameriške veleposlanice pri ZN David Pressman je Generalno skupščino ZN zaprosil, naj ob obsodbi terorističnega napada zahteva tudi zaščito homoseksualcev pred podobnimi napadi po svetu.
Napad je obsodila tudi 57-članska Organizacija držav islamske konference (OIC), ki predvidljivo ni omenjala homoseksualcev, ampak je poudarjala, da gre za primer domačega ameriškega terorizma. Mateen je bil rojen v Queensu v New Yorku pred 29 leti staršema, ki sta pobegnila iz Afganistana pred sovjetsko okupacijo v času predsednika Ronalda Reagana.
OIC poudarja, da je islam vera, ki temelji na strpnosti, terorizem pa je zločin proti človeštvu. Zaradi tega muslimanske države skrbi porast islamofobije in prehitro sklepanje o motivaciji napadalca v Orlandu.
Veriga trgovin Target je sporočila, da bodo imeli zaposleni po ZDA danes minuto molka za dva ubita sodelavca v klubu, letalska družba JetBlue pa bo ožje družinske člane umrlih in ranjenih brezplačno pripeljala v Orlando.
KOMENTARJI (189)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.