Sedemletno raziskovanje rdečega planeta s pomočjo močnih teleskopov na Havajih, v Arizoni in v Čilu je obrodilo sadove. Teleskopi so namreč v obdobju marsovskega poletja na severni hemisferi zaznali velike perjanice metana, ki se dviga iz tal. V treh mesecih v letu 2003 je tako iz dveh vulkanov in doline v atmosfero izpuhtelo okrog 19 ton omenjenega plina.
Na Zemlji okrog 90 odstotkov metana, ki je v atmosferi, ustvarijo živi organizmi. Metan namreč nastane kot stranski produkt pri presnovi hrane. Plin pa se sprošča tudi pri določenih geoloških procesih v vulkanih, pa tudi iz razpok na oceanskem dnu.
Nasini znanstveniki so izračunali, da bi omenjenih 19 ton metana lahko proizvedla kolonija marsovskih mikrobov, ki bi pokrivala skoraj 6000 kvadratnih kilometrov površine. Obstaja pa še možnost, da bi plin lahko 'izpustili' tudi starodavni žužki, ki naj bi živeli v poroznih kamninah kakšnih osem kilometrov pod permafrostom.
Michael Mumma, vodja Nasinega centra za astrobiologijo je dejal, da so dovzetni tudi za druge razlage o izviru metana, vendar pa je zdaj nujna analiza, ki bi na podlagi prisotnosti oziroma odsotnosti ostalih primesi potrdila ali ovrgla domneve o življenju na rdečem planetu.
"Ne trdimo, da smo našli življenje, prav tako tudi ne trdimo, da lahko samo na podlagi izpustov metana potegnemo ta zaključek," je dejal Mumma. "Vendar pa zdaj vsaj vemo, kje in mogoče tudi kdaj iskati ostale pline, ki bodo pojasnili procese na planetu." Če jim namreč uspe še bolj natančno ugotoviti, kje se bodo plini pojavili, bo Nasa tja poslala misijo.
Strokovnjak za astrobiologijo profesor John Parnell je prepričan, da bi metan lahko nekateri marsovski mikroorganizmi tudi uporabljali kot gorivo. "Tudi če metana ne proizvajajo živi organizmi, bi ga ti lahko uporabljali za gorivo. Na Zemlji to počnejo nekateri najbolj primitivni organizmi, ki so stari že milijarde let."
KOMENTARJI (49)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.