Na sodišču v Beogradu so v sredo zaslišali 22-letnega Maročana Abdelmadžida Bušarja, potem ko so ga 23. junija aretirali na vlaku, ki je vozil na progi med Subotico in Beogradom, in sicer na podlagi suma, da je sodeloval v terorističnih napadih v Madridu marca lani. Sodišče mu je odredilo "pripor do izročitve", ki naj bi trajal do enega leta.

Kot je povedal srbski notranji minister Dragan Jočić, je preiskovalni sodnik Maročanu po aretaciji 23. junija odredil dvajsetdnevni pripor, nato pa je bil v azilu pod neposrednim sodnim nadzorom. Oblasti so nemudoma ukrepale z namenom, da bi ugotovile identiteto Abdelmadžida, saj so pri njemu našli ponarejene iraške dokumente na ime Midhat Salah.
Jočić je še dejal, da postopek ugotavljanja identitete sicer traja precej dolgo in da je njegovo ministrstvo šele pred tremi dnevi dobilo od španskega Interpola potrdilo, da gre za osebo, ki naj bi bila vpletena v teroristične napade v Madridu, kjer je bilo marca lani ubitih 191 ljudi.
Minister v vladi Srbije in Črne gore Rasim Ljajić pa je povedal, da bo celotni postopek glede njegove izročitve Španiji "zagotovo trajal nekaj tednov, morda tudi nekaj mesecev". Uradni Madrid mora Beogradu poslati zahtevo za izročitev Bušarja in dokumente, iz katerih naj bi bilo razvidno, česa ga bremenijo španske oblasti, je še povedal Ljajić.
Kot je povedal preiskovalni sodnik beograjskega okrožnega sodišča Branislav Pantelić, je Bušarja zaslišal v sredo pozno popoldne, zatem pa zanj odredil pripor. Kot je pojasnil, lahko tovrstni pripor traja največ leto dni, sklep o njem pa bodo preučili vsak drugi mesec oziroma dokler ne bodo izpolnjeni pogoji za izročitev Španiji.
Minister za človekove in manjšinske pravice Ljajić pa je povedal, da je o Bušarjevi aretaciji danes po diplomatski poti obvestil špansko zunanje ministrstvo. Kot je pojasnil, ni roka za izročitev Maročana, celoten postopek pa naj bi zagotovo trajal trajal nekaj tednov, morda nekaj mesecev. Uradni Madrid mora Beogradu poslati zahtevo za izročitev Bušarja in listine, iz katerih naj bi bilo razvidno, česa ga bremenijo španske oblasti, je še povedal Ljajić.
Beograjsko sodišče zatem na podlagi omenjenih listin odloči o morebitni izročitvi Maročana, ki ima pravico do pritožbe, dokončni sklep o izročitvi pa je v pristojnosti Ljajića, ki je sicer tudi doslej podpisoval podobne listine o izročitvah obtožencev haaškega Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije.
V terorističnih napadih v Madridu marca lani je bilo ubitih 191 ljudi, več kot 1500 je bilo ranjenih. Bušar naj bi se po terorističnih napadih skrival v nekem stanovanju v predmestju Madrida, iz katerega je 3. aprila pobegnil tik pred vpadom pripadnikov španske policije. V stanovanju je ostalo sedem teroristov, ki so ob policijski akciji aktivirali razstrelivo in umrli. Takrat je bil ubit tudi španski policist.