Bankir Tom Hayes, prvi, ki je zaradi manipulacij z liborjem sedel na zatožno klop, je med sojenjem zanikal, da bi med leti 2006 in 2010, ko je delal za UBS, storil kazniva dejanja, s katerimi bi želel zmanipulirati končni preračun liborja. Kljub temu ga je sodišče v Londonu spoznalo za krivega v vseh osmih točkah obtožnice in mu dosodilo 14 let zaporne kazni.
Britanski urad za obravnavo večjih prevar SFO je Hayesu, ki je nekoč delal tudi v ameriški Citigroup, več čas očital, da je bil vodja več kot desetih finančnih trgovcev, ki naj bi pred leti sodelovali pri manipuliranju.

Sumi, da pri določanju liborja prihaja do nepravilnosti, so bili prisotni že ob izbruhu krize leta 2008, škandal pa je v polni meri izbruhnil leta 2012. Tedaj se je namreč razvedelo, da so banke več let tako manipulirale z medbančnimi merami, da jim je to v določenih okoliščinah koristilo.
Banke, med njimi britanska Barclays, nemška Deutsche Bank in francoska Societe Generale, je zaradi manipuliranja z medbančnimi obrestnimi merami, ki služijo kot referenca za najrazličnejše storitve - od hipotekarnih posojil do kreditnih kartic -, doletelo že za več milijard evrov kazni. Po razkritju afere je bilo odpuščenih na desetine bankirjev, zoper več od njih so bile vložene tudi obtožnice.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.