Demokratska stranka Kosova (PDK) premierja Hashima Thacija po delnih uradnih izidih, ki jih je objavila volilna komisija, vodi s 33,5 odstotka glasov. Njena glavna tekmica, Demokratična zveza Kosova (LDK), ji sledi s 23,6 odstotka glasov.
Prvi uradni izidi tako kažejo, da bo Thacijeva PDK ostala največja stranka v 120-članskem parlamentu, da pa bo za oblikovanje vlade morala oblikovati koalicijo.
Kot je sporočila predstavnica volilne komisije Valdete Daka, je gibanja Samoopredelitev, ki ga vodi Albin Kurti in je na volitvah prvič nastopilo, prejelo 12,2 odstotka glasov.
Zveza za prihodnost Kosova (AAK) nekdanjega premiera Ramusha Haradinaja, ki čaka na začetek sojenja na haaškem Mednarodnem sodišču za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije, je prejela 10,8 odstotka glasov, kažejo izidi po preštetih 99 odstotkih glasovnic, je povedala Valdete Daka. Kot je dodala, morajo prešteti glasove samo še z 22 volišč.
Manipulacije z glasovnicami?
Sicer je več strank in organizacij na Kosovu ter tudi opazovalci EU po nedeljskih parlamentarnih volitvah izreklo vrsto pritožb na izvedbo volitev, češ da je prihajalo na več voliščih do resnih kršitev in nepravilnosti. To bi lahko pod vprašaj postavilo celotne volitve.
Potem ko so vzporedne volitve v nedeljo zvečer že napovedale zmago njegovi PDK, je Thaci že razglasil zmago. LDK, ki je kritizirala številne nepravilnosti, pa je oporekala zmago. Tudi dve skupni opazovalcev EU sta izpostavili nepravilnosti, še posebej v dveh krajih v osrednjem Kosovu, kjer ima podporo Thaci.
V nevladni organizaciji Demokracija na delu so opozorili, da je predvsem na voliščih v krajih Srbica in Glogovac prišlo do resnih nepravilnosti in manipulacij z glasovnicami. Podobno so se glede volitev v teh dveh občinah oglasili tudi v nekaterih kosovskih političnih strankah.
Kritike so se poleg tega nanašale na volitve v Drenici, ki velja za Thacijevo bazo in kjer je glede na podatke volilne komisije volilo kar 95 odstotkov volilnih upravičencev. Dvom v regularnost tega podatka je izrazila tudi vodja skupine opazovalcev iz Evropskega parlamenta Doris Pack, ki je dejala, da prihaja do "resnih obtožb o poneverbah".
Pri tem je Packova pozvala stranke, naj se pritožijo in naj to izvedejo po ustrezni pravni poti. Storilce, ki stojijo za temi domnevnimi nepravilnostmi in manipulacijami, pa bi morali identificirati in hitro pravno preganjati, je dejala.
Na severu države bojkot volitev
Tuje tiskovne agencije so sicer poročale, da so volitve potekale mirno, večjih nepravilnosti pa da ni bilo. Le na severu Kosova, kjer živi srbska manjšina, je prišlo do bojkota volitev in tudi nekaterih incidentov. Govora je bilo predvsem o incidentih v Leposaviću.
Po koncu volitev je sicer prišlo tudi do nekaj prerivanja med privrženci Thacijeve Demokratske stranke Kosova (PDK) in pripadniki Demokratične zveze Kosova (LDK), ki glede na lastne podatke menijo, da so sami v vodstvu. V centru Prištine je prišlo celo do poskusa medsebojnega obračunavanja z orožjem, a je policija to še pravočasno preprečila, navaja Tanjug.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.