
Zaradi bolečin v trebuhu so nekdanjega predsednika Južne Afrike, znanega borca za človekove pravice, Nelsona Mandelo prepeljali v bolnišnico v Južni Afriki. Njegovo življenje ni ogroženo, so povedali v kabinetu sedanjega predsednika Južne Afrike Jacoba Zume. Tiskovni predstavnik južnoafriškega predsednika Mac Maharaj je za BBC zagotovil, da je nekdanji predsednik dobre volje in da se počuti dobro. V kabinetu so še dodali, da ''Madibi'' želijo hitro okrevanje. Tiskovni predstavnik stranke Afriški nacionalni kongres Keith Khosa je zatrdil, da ni šlo za nujni sprejem v bolnišnici ter da Mandela ni bil operiran.
Mandela je zadnja leta šibkega zdravja, ravno pred letom dni pa so ga v bolnišnico v Johannesburgu sprejeli zaradi akutnega vnetja dihal. V javnosti se je Mandela zadnjič pojavil leta 2010, ko je država gostila svetovno nogometno prvenstvo.
Mandela je bil eden vodilnih borcev proti apartheidu v Južni Afriki. V 50. letih prejšnjega stoletja je postal aktivist Afriškega narodnega kongresa, ki se je zavzemal za enake pravice vseh državljanov ne glede na barvo kože. Zaradi delovanja v oboroženem krilu kongresa so ga leta 1962 zaprli. Obsojen je bil na dosmrtni zapor, a ga je zaradi pritiska javnosti tako v domovini kot tujini tedanji predsednik Frederik Willem de Klerk leta 1990 pomilostil in izpustil iz zapora.
Nato je stranko Afriški narodni kongres popeljal do zmage. Leta 1994 je lahko prvič volila tudi južnoafriška črnska populacija, ki predstavlja večino prebivalcev države. Mandela je bil predsednik države do leta 1999. Tudi po izteku mandata je ostal dejaven v prizadevanjih za svetovni mir. Leta 2004 pa se je Mandela umaknil iz javnega življenja. Za svoj boj za svobodo je leta 1993 prejel Nobelovo nagrado za mir.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.