V intervjuju za ameriško revijo Newsweek je Mandela ameriškega predsednika Busha ponovno pozval, naj ne napade Iraka ter zatrdil, da želi Bush z vojaško akcijo zgolj ugoditi interesom ameriške vojaške in naftne industrije. ZDA so, kot odločno poudarja Mandela, v svoji zunanji politiki v preteklosti naredile že veliko napak, ki so imele izredno usodne posledice.
Nekdanji južnoafriški predsednik je kot primer navedel dejstvo, da so ZDA podprle udar proti Šahu v Iranu leta 1953, ki je vodil k iranski islamski revoluciji leta 1979. Washington pa je podpiral tudi mudžahedine, med njimi Osamo bin Ladna, v boju proti Sovjetski zvezi. Mandela je ob tem poudaril, da ZDA takrat niso želele sodelovati z Združenimi narodi, potem ko so po sovjetskem umiku oblast v Afganistanu prevzeli talibani. "Če pogledate te primere, vam je povsem jasno, da ZDA ogrožajo svetovni mir", je zaključil Mandela.
ZDA s svojo zunanjo politiko svetu sporočajo, da se lahko v primeru, da se bojiš negativnega izida glasovanja v Varnostnem svetu ZN, glasovanju enostavno izogneš ter akcijo izvedeš brez soglasja ostalih držav. "To je sporočilo, ki ga ZDA pošiljajo svetu". Takšno ameriško politiko je potrebno ostro obsoditi, je prepričan Mandela, ki poudarja, da Francija, Nemčija, Kitajska in Rusija nasprotujejo tovrstni enostranskim odločitvam.
Mandela je obenem Busheve visoke sodelovace, med njimi tudi podpredsednika Dicka Cheneya, označil za "dinozavre", ki ne želijo, da bi "Bush pripadal moderni dobi" ter dejal, da to ne govori zato, ker je bil prav Cheney eden izmed tistih, ki so nasprotovali njegovi izpustitvi iz zapora v času apartheida, čeprav jo je podprl ameriški kongres. Mandela je prepričan, da sta podpredsednik Cheney in državni sekretar za obrambo Rumsfeld konzervativca, ki negativno vplivata na predsednika Busha.
ZDA nimajo dokazov
Mandela je dejal, da se ZDA bojijo, da bi pri glasovanju v Varnostnem svetu Združenih narodov o napadu na Irak izgubile, saj gre povsem očitno za odločitev, ki jo vodijo zgolj Busheve želje ugoditi vojaški in naftni industriji.
ZDA namreč niso predstavile nobenih dokazov, ki bi lahko potrdili, da ima Irak orožje za množično uničenje. Dejstvo, da takšni dokazi ne obstajajo pa je potrdil tudi nekdanji inšpektor ZN za orožje v Bagdadu Scott Ritter. Splošno znano je, da ima naprimer Izrael orožje za množično uničenje, pa nihče ne govori o tem. To lahko pomeni le to, da obstajajo različni standardi za različne države, zaključuje Mandela.
Celoten intervju lahko preberete na Newsweekovi spletni strani.