Tujina

Mandela, nihče ni kot ti!

Johannesburg, 11. 02. 2010 20.35 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Pred 20 leti je Nelson Mandela z dvignjeno pestjo in s svojo tedanjo soprogo zapustil zapor, v katerem je preživel zadnja leta svojega ujetništva. To je pomenilo začetek konca apartheida v JAR.

V Južnoafriški republiki (JAR) so se spomnili 11. februarja 1990, ko je nekdanji južnoafriški predsednik Nelson Mandela, ikona boja proti apartheidu in Nobelov nagrajenec za mir, po 27 letih v zaporu znova stopil na svobodo. Odhod Mandele iz zapora Victor Verster nedaleč od Cape Towna je pomenil začetek konca apartheida v JAR.

Obletnica osvoboditve Mandele
Obletnica osvoboditve Mandele FOTO: Reuters

Posnetek Mandele, kako z dvignjeno pestjo in s svojo tedanjo soprogo Winnie ob sebi zapušča zapor, v katerem je preživel zadnja leta svojega ujetništva, potem ko je bil kar 18 let v zloglasnem zaporu na otoku Robben, se je zapisal v zgodovino. Štiri leta pozneje, leta 1994, so sledile prve demokratične volitve v JAR in tudi uradna odprava apartheida.

V spomin na ta zgodovinski dogodek se je v nekdanjem zaporu Victor Verster zbralo na tisoče ljudi. Pridružili so se ji tudi številni vodilni akterji boja proti apartheidu, med drugim znani južnoafriški škof in Nobelov nagrajenec za mir Desmond Tutu.

Tutu je Južnoafričane pozval, naj izkoristijo ta dan za spomin na dolgo pot, ki jo je njihova država prehodila v minulih 20 letih. "Na dan, ko je Nelson Mandela kot svoboden človek stopil iz zapora Victor Verster, je naš kolektivni duh poletel v višave. To je bil dan, ki je obljubljal začetek konca ponižanja," je dejal nadškof, a priznal, da veliko dela še čaka.

'JAR ostaja zavezana idealom Mandele'

Zbrana množica, opremljena z zastavami vladajočega Afriškega narodnega kongresa (ANC) in zastavami JAR, se je ob zmagoslavnem dviganju pesti in vzklikih "Amandla Awethu" (oblast ljudem), popularnega slogana boja za osvoboditev, simbolično sprehodila mimo ogromnega kipa Mandele ter skozi vhod v nekdanji zapor.

Danes 91-letnega Mandele, ki se zaradi slabega zdravja le še redko pojavlja v javnosti, na slovesnosti v nekdanjem zaporu ni bilo, se je pa udeležil večerne slovesnosti v južnoafriškem parlamentu, na kateri je imel govor sedanji predsednik JAR Jacob Zuma. Ob prihodu so ga poslanci navdušeno pozdravili z vzkliki "Mandela, nihče ni kot ti".

Zuma je v govoru o razmerah v državi poudaril, da JAR ostaja zavezana idealom Mandele o "demokratični in svobodni družbi, v kateri vsi ljudje živijo skupaj v harmoniji in imajo enake možnosti". Vlada si prizadeva zagotoviti "boljšo prihodnost za vse, bele in temnopolte", je zatrdil Zuma in napovedal, da bo "to leto, leto 2010, leto akcije", tudi v smislu premagovanja sedanje gospodarske krize.

Sodržavljane je Zuma še pozval, naj Mandeli v čast poskrbijo, da bo svetovno prvenstvo v nogometu, ki ga bo JAR gostila poleti, uspešno. "Predsednik Mandela je imel osrednjo vlogo pri tem, da je naša država dobila pravico, da gostuje ta velik dogodek. Zato moramo poskrbeti, da bo svetovno prvenstvo njemu v čast ogromen uspeh," je poudaril.

'Izbral je pot odpuščanja'

Obletnice so se medtem spomnili tudi v svetu. Britanski premier Gordon Brown je boj proti apartheidu označil kot "ključno politično vprašanje našega časa", Mandelo pa pohvalil kot "odpuščajočega, igrivega, skrajno dobrega in s plemenitim duhom, ki dviga svet".

Visoka komisarka ZN za človekove pravice Navi Pillay, sicer Južnoafričanka, je ocenila, da je Mandela po izpustitvi iz zapora postal globalni voditelj, kakršnega je takrat potrebovala civilna družba po vsem svetu. "Mnogi, ki so prestali to, kar je prestal on, bi se zatekli k osebnemu maščevanju in rasnemu sovraštvu, on pa je izbral pot odpuščanja, demokracije in dobrega vladanja," je dejala.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User444810
13. 02. 2010 20.54
simon 13 kakšna nagrada za mir? v južni afriki je po tem ko je mandela prevzel oblast umrlo 600 000 ljudi to je 100x več kot v prejšnih 40 letih.. ampk tebe B.Koorac važno da ovce verjamejo
simon13
13. 02. 2010 11.44
Presskiller, 12.02.2010, 08:33, po odhodu belih vlad v 60. letih je prišlo do popolnega razsula uprave in gospodarstva ter do razrasta korupcij in celo genocidnosti po vsej Afriki, delno tudi Aziji. Mandeli pa vse moje spoštovanje. Ob številnih moralno zgrešenih odločitvah o dobitnikih Nobelovih nagrad v zadnjih desetletjih mislim, da jo je Mandela zaslužil.
User425885
12. 02. 2010 08.33
Pred 20 leti se je začel pad JAR ,ki je danes leglo kriminala prostitucije, posilstev, umorov in širitev virusa HIV. Že res da so bili črnci drugorazredni državljani ampak država je funkcionirala tako politično kot gospodarsko. Danes je katastrofalna še nekateri črnci so sami rekli da naj prinesejo nazaj aparthaid ker so takrat vsaj imeli kaj za jesti in obstajala so pravila. Danes je več rasizma in diskriminacije v JAR kot prej.
User444608
12. 02. 2010 00.29
FREE TIBET , FREE DALAJ LAMA , FREE MANDELA!!!!!!
User446261
11. 02. 2010 22.22
Presskiller, seveda je naredil dobro, junija bo tam mundial!
User425885
11. 02. 2010 21.43
Poglejte JAR danes ali je res naredil dobro ?
skydrol7
11. 02. 2010 21.35
Mandela je edini spostovanja vreden voditelj afriske celine ....
User487589
11. 02. 2010 20.52
Predolgo je Mandela prerančuljivo igral na karto žrtve in podobno kot dandanes počne Dalaj Lama pod krinko boja za rasno enakopravnost rušil dobro utečen gospodarski sitem in pravno državo.