Iraški premier Nuri al Maliki je na uradnem obisku v ZDA, kjer ga je v Beli hiši sprejel ameriški predsednik George Bush. Sogovornika sta skušala ugotoviti, kako lahko ZDA podprejo al Malikijeva prizadevanja za okrepitev varnosti, narodno spravo in oživitev gospodarstva v Iraku. Al Maliki pa je izpostavil tudi vpliv izraelske ofenzive v Libanonu na razmere v njegovi državi in pozval k prekinitvi ognja v Libanonu.

Medtem ko ZDA podpirajo zadnjo ofenzivo Izraela v Libanonu kot samoobrambno, jo je al Maliki že večkrat obsodil ter ZDA in mednarodno skupnost kritiziral, ker nista storili dovolj za končanje konflikta.
Maliki je Busha tudi pozval, naj se zavzame za čimprejšnjo prekinitev ognja med Izraelom in libanonskim skrajnim gibanjem Hezbolah, katerih dosedanji napadi in spopadi so zahtevali predvsem žrtve med libanonskimi civilisti. Enak poziv je že izrazil po pogovoru z britanskim premierom Tonyjem Blairom, s katerim se je pogovarjala v ponedeljek v Londonu. Ob tem je posvaril, da bi nasilje v Libanonu lahko vodilo k nadaljnjemu zaostrovanju na Bližnjem vzhodu.

Za premirje se je medtem zavzela ameriška državna sekretarka Condoleeza Rice, ki je v ponedeljek obiskala Bejrut. Še pred odhodom je namreč pozvala k "nujni" prekinitvi ognja v Libanonu, obenem pa opozorila, da je treba vzpostaviti pogoje, ki bodo omogočili trajnost premirja, ter poudarila, da mora kakršenkoli dogovor najprej onemogočiti libanonsko skrajno gibanje Hezbolah.

Bush je podporo al Malikijevim prizadevanjem za normalizacijo razmer v Iraku izrazil že med nenapovedanim junijskim obiskom v Bagdadu. Konec junija je nato iraški premier predstavil načrt narodne sprave, s katerim naj bi zajezili nasilje v državi in preprečili izbruh državljanske vojne. Načrt pa doslej ni bil uspešen. Nasilje se nadaljuje, vse več žrtev pa je med civilisti.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.