Sodišče v Londonu je dokončno odločilo, da bo hudo bolan dojenček Charlie Gard, nekaj časa še nastanjen v bolnišnici Great Ormond Street, nato pa ga bodo na datum, ki ga ne bodo izdali javnosti, preselili v enega od hospic centrov, kjer bo umrl.
Želja njegovih staršev je sicer bila, da bi ga takoj preselili in mu tam zagotovili še nekaj dni primerne oskrbe, da bi lahko bila ves čas ob njem in se v miru poslovila. Ker nista uspela najti zasebne zdravstvene ekipe, ki bi izvedla oskrbo v hospic centru, je sodišče odločilo, da Charlie ostaja v bolnišnici. Tako je najbolje zanj, je zaključilo sodišče.
Primer 11-mesečnega Charlieja, ki trpi za redko genetsko motnjo, sicer že dlje časa buri britansko javnost. Zdravniki bolnišnice Great Ormond Street, kjer je od lanskega oktobra, so se namreč letos odločili, da ga bodo odklopili z naprav, ki ga ohranjajo pri življenju, ker da je njegovo stanje nepopravljivo. Trpi za redko genetsko mutacijo, ki privede do oslabitev mišice, poškodb možganov, onemogoča pa tudi dihanje brez medicinske pomoči. Po mnenju zdravnikov omenjene bolnišnice so poškodbe možganov "hude in nepopravljive", poleg tega pa dojenček, ki tudi ne more premikati nog in rok, trpi.
Starša sta odločitev izpodbijala na britanskih sodiščih, ki pa so jo od marca letos na vseh ravneh potrdila. Obrnila sta se tudi na Evropsko sodišče za človekove pravice, ki pa je zavrnilo obravnavo primera.
Nato sta pomoč družini obljubila ameriški predsednik Donald Trump in papež Frančišek. Zatem je bolnišnica "v luči novih dokazov za morebitno zdravljenje dečka" zaprosila za ponovno preučitev primera in sodišče je zaradi novih dejstev 13. julija začelo ponovno obravnavo primera.
Pravna zastopnica bolnišnice Great Ormond Street je ob odločitvi staršev, da opustijo željo po zdravljenju v ZDA, dejala, da vsi v bolnišnici sočustvujejo z družino. Tudi predsedujoči sodnemu senatu Justice Francis se je poklonil staršem z besedami, da nihče ne more razumeti njune agonije in da nihče ne bi mogel storiti več za svojega otoka. Dodal je, da sta sedaj pripravljena sprejeti, da je treba njunega sina premestiti na oddelek za paliativno oskrbo in mu omogočiti dostojanstveno smrt.
Mati dojenčka je sicer na sodišču dejala, da sta mu samo hotela dati možnost za življenja in da je bilo izgubljenega veliko časa. Specialisti v omenjeni londonski bolnišnici so sicer ves čas trdili, da je zdravljenje, ki so ga predlagali ameriški zdravniki in dečkovi starši, eksperimentalno in da ne bo pomagalo.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.