"Mlado dekle in nekoliko starejši mož, ena iz Pakistana, drug iz Indije, muslimanka in hindujec, oba simbola tega, kar potrebuje svet: Več enotnosti. Bratstvo med narodi," je pred izročitvijo nagrade letošnjima lavreatoma v mestni hiši v Oslu dejal predsedujoči norveškemu Nobelovemu odboru Thorbjoern Jagland.
Na slovesnosti v norveški prestolnici sta Pakistanka Malala Jusafzaj in Indijec Kailashi Satyarthi za svoja prizadevanja za boj proti zatiranju otrok in njihovo pravico do izobraževanja prejela Nobelovo nagrado.
17-letna Malala je prva najstnica z Nobelovo nagrado in najmlajša nagrajenka. Satyarthi si je nagrado skupaj z njo prislužil z velikim osebnim pogumom in mirnim načinom vodenja številnih protestov, na katerih so opozarjali na veliko izkoriščanje otrok na račun finančnega dobička.
Malala je za BBC povedala, da si želi nadaljevati kariero v politiki.Upa celo na mesto premierke Pakistana, ko bo zaključila študij v Veliki Britaniji.
''Želim služiti svoji državi in moje sanje so, da država postane razvita in da bo imel vsak otrok izobrazbo,'' je dejala. Oktobra 2012 jo je nek talibanski strelec ustrelil, ker je javno in glasno zagovarjala izobrazbo za dekleta. Malala je zaradi talibanskega napada skoraj umrla, a je po obsežni operaciji v Birminghamu, kamor so jo prepeljali, okrevala. V tem britanskem mestu z družino živi vse odtlej in tam nadaljuje svoja prizadevanja in izobraževanje.
60-letni Satyarthi, ki je bil ves čas nekoliko v senci slavne Malale, si je nagrado prislužil z že 35 let trajajočim bojem za osvoboditev na tisoče otrok iz prisilnega dela. Prispeval je tudi k razvoju pomembnih mednarodnih konvencij za pravice otrok, so ob razglasitvi letošnji Nobelovih nagrajencev 10. oktobra zapisali v Oslu.
Oba lavreata je danes v Oslu pozdravilo okoli 7000 šolarjev, starih od šest do 14 let, ki so se pred Nobelovim centrom zbrali v čast njunim prizadevanjem. Gre za večjo publiko, kot so jo običajno vajeni, še posebej pa je mlade pritegnila Malala, ki je bila s svojimi 17 leti tudi sama le malce starejša od zbranih otrok. Malala je v Oslo pripotovala s še petimi najstniškimi aktivistkami iz Pakistana, Sirije in Nigerije.
Nagrada je vredna okoli 860.000 evrov
Nobelove nagrade tradicionalno podelijo na dan obletnice smrti ustanovitelja nagrade in izumitelja dinamita Alfreda Nobela, Oslo in Stockholm pa sta v znamenju podelitve cel teden. Posamična nagrada je letos vredna osem milijonov švedskih kron (slabih 860.000 evrov).
Ostalim nagrajencem so šle nagrade v roke v Stockholmu. Nagrado za ekonomijo je prejel Francoz Jean Tirole za prispevek na področju regulacije industrij, v katerih dominira peščica močnih podjetij. Tudi Nobelovo nagrado za književnost je prejel Francoz, pisatelj Patrick Modiano.
Nobelovo nagrado za kemijo so letos prejeli Američana Eric Betzig in William E. Moerner ter Nemec Stefan W. Hell za razvoj visoko ločljive fluorescenčne mikroskopije. Nagrada za fiziko je šla Japoncema Isamuju Akašiju in Hirošiju Amanu ter Američanu japonskega rodu Šujiju Nakamuri za izum modrih LED diod. Nobelovo nagrado za medicino pa so si razdelili ameriško-angleški raziskovalec John O'Keefe ter norveški par May-Britt Moser in Edvard Moser za odkritje sistema pozicioniranja v možganih.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.