Makedonska vlada premierja Nikole Gruevskega je v globoki krizi. Demokratična stranka Albancev je namreč izstopila iz koalicije. Spor v koaliciji se je vnel, ko so člani albanske stranke zahtevali sprejem zakonov, ki bi omogočili širšo uporabo albanskega jezika in albanske zastave na območju Makedonije, poroča tiskovna agencija Reuters.
Demokratična stranka Albancev je prav tako zahtevala posebne ugodnosti za albanske vojne veterane iz leta 2001, poroča Reuters. "Vlada bi morala podpreti albanske gverilce iz vojne leta 2001, saj
tako določa Ohridski sporazum, s katerim je bila vojna zaključena," je
dejal vodja albanske stranke Menduh Thaci. Makedonija je bila leta 2001 na robu državljanske vojne, ko so se oboroženi albanski uporniki spopadli z makedonskimi varnostnimi silami. Spor so 'rešili' s posredovanjem EU in Nata.
Albanska stranka je bila v koaliciji nezadovoljna tudi zaradi nepripravljenosti priznanja neodvisnosti Kosova ostalih koalicijskih partnerjev.
Vodja albanske stranke Thaci je dejal, da je njihova odločitev dokončna. Pravi, da bi morali razpisati nove parlamentarne volitve v aprilu, potem ko naj bi bila Makedonija že sprejeta v Nato. Makedonija je trenutno v zelo težkem položaju, saj ji grozi tudi grški veto na članstvo v EU zaradi uporabe imena Makedonija.
Evropska unija podpira sodelovanje albanskih strank v makedonski vladi. Unija prav tako od Makedonije zahteva, da pred začetkom pogajanj za vstop v EU, uzakoni več pravic za albansko manjšino.
KOMENTARJI (77)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.