Pred zgradbo makedonskega parlamenta v središču Skopja se je danes na poziv vladajoče stranke VMRO-DPMNE zbralo več deset tisoč ljudi, po nekaterih podatkih celo okoli 90.000 podpornikov vlade premierja Nikole Gruevskega. Vzklikali so "Nikola! in Makedonija!"
"Okrepitve" so prišle iz številnih krajev po vsej Makedoniji, za mnoge je bil organiziran avtobusni prevoz.Shod je bil odgovor na nedeljski množičen protivladni protest, na katerem so zahtevali odstop predsednika vlade.
Gruevski: Makedonija se ne predaja, Makedonija je močna
Cilj shoda je bil, kot se je izrazil sam Gruevski, "podpreti državo v teh težkih trenutkih" in dati glas vsem tistim, ki se borijo za Makedonijo. Med udeleženci je bilo med drugim videti nekdanjo notranjo ministrico Gordano Jankulovsko in nekdanjega vodjo obveščevalne službe Sašo Mijalkova, ki sta oba nedavno odstopila.
Shod se je začel z makedonsko himno in minuto tišine v spomin na policiste, ubite v spopadu s skrajneži v Kumanovem pred dobrim tednom dni. Nato so prebrali pisma podpore vladi, med drugim s strani nemške kanclerke Angele Merkel, bivšega francoskega predsednika Nicolasa Sarkozyja in Evropske ljudske stranke.

Gruevski je v kar 40-minutnem govoru vodji levo usmerjene opozicijske stranke SDSM Zoranu Zaevu med drugim sporočil, da je shod dokaz, da mu z zmontiranimi posnetki in terorističnimi tolpami ni uspelo zrušiti vlade. "Mislili ste, da bomo pokleknili, a nocoj ste dobili odgovor. Makedonija se ne predaja, Makedonija je močna," je dejal in zatrdil, da se ne bo umaknil ali predal - da torej ne bo odstopil.
Očital mu je, da skuša z destrukcijo in destabilizacijo priti na oblast, da "gre za diktaturo politične manjšine, ki jo podpirajo tuje tajne službe" ter da "Makedonija ne potrebuje premierja, ki brez sramu krade in laže". Drugi govorniki so SDSM med drugim očitali, da sodeluje s teroristi in izvaja ukrajinski scenarij ter da izvaja psihološki teror nad narodom.
Shod je bil sprva načrtovan pred poslopjem vlade, a se je tam utaborilo kakih sto protivladnih protestnikov, zato so zborovanje vladnih podpornikov prestavili pred parlament, da bi preprečili morebitne spopade. V središču Skopja so močno okrepili prisotnost policije, ki naj bi preprečila morebitne spopade med provladnimi protestniki in privrženci opozicije. Pripravljeni so bili tudi vodni topovi.
Protivladna stran zahtevala odstop premierja
Provladna stran je upala, da se bo shoda udeležilo vsaj toliko ljudi, kot jih je bilo na nedeljskem protivladnem protestu, in sodeč po poročilih ji je uspelo. O udeležbi na nedeljski manifestaciji so bila sicer različna poročila. Medtem ko so nekateri mediji, med drugim AFP, poročali o 20.000 oziroma nekaj deset tisoč udeležencih, je glavna opozicijska stranka SDSM, ki je pozvala k protestu, govorila o kar 100.000 protestnikih.
Na protestu so zahtevali odstop vlade in oblikovanje tehnične prehodne vlade, ki bi pripravila poštene volitve. Del protestnikov je po koncu shoda pred vlado postavil šotore in kot napovedujejo, bodo tam vztrajali, dokler Gruevski ne odstopi.
V podporo Skopju so včeraj protestirali tudi v Ljubljani:
KOMENTARJI (213)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.