
Gibanje skrajnega šiitskega verskega voditelja Moktade al Sadra je z notranjim ministrstvom prehodne iraške vlade po večdnevnih pogajanjih doseglo dogovor, da se bo v ponedeljek začelo razoroževati. V skladu z dogovorom bo ameriška vojska takoj prekinila z napadi na del Bagdada - Sadr City.
Odslej naj bi za varnost v dvomilijonski šiitski četrti skrbela iraška policija, za predajo orožja s strani pripadnikov milice Moktade al Sadra, ki naj bi stekla v nekaj dneh, pa naj bi pripravili tri sprejemna mesta, je povedal nek sodelavec al Sadra. Ameriške oblasti v Iraku dogovora še niso komentirale.
Pobeg pospešil usmrtitev?

Kenneth Bigley, ki so ga iraški uporniki ugrabili sredi septembra, je kratko pred usmrtitvijo uspel pobegniti ugrabiteljem, je povedal vir blizu ugrabiteljem. Bigleyu, ki si je za približno uro in pol uspel priboriti svobodo, je pri pobegu pomagal eden od ugrabiteljev. Britanskega talca so ugrabitelji nato našli na nekem polju v bližini mesta Latifija, jugozahodno od Bagdada, kjer so ga kasneje tudi obglavili. Usoda Bigleyevega 'prijatelja' ni znana.
Britanske in iraške oblasti niso želele komentirati novice, da je bil britanski talec ubit po neuspelem pobegu. Ostro pa so zanikale trditev, da bi bila Bigleyeva usmrtitev posledica neuspele reševalne akcije. Po nekaterih ugibanjih, naj bi nedavna velika ameriško-iraška akcija proti iraškim upornikom le pospešila usmrtitev britanskega talca. Britanska stran je zavrnila kakršno koli komentiranje te trditve.
Medtem so se danes v Liverpoolu, od koder je bil doma Bigley, prebivalci mesta na svojega rojaka spomnili z minuto molka, zastave v mestu pa so v znak žalovanja izobesili na pol droga.
Je Aziz živ ali mrtev?

Tiskovni predstavnik ameriške vojske je zanikal današnja poročila arabskih televizijskih postaj, da naj bi v ameriškem priporu umrl dolgoletni zunanji minister v Huseinovi vladi, Tarek Aziz. "To ne drži," je dejal nadporočnik Barry Johnson. Kot je dodal, status Aziza, sicer kristjana, ki so ga Američani prijeli aprila lani, ostaja nespremenjen.
V sunitskem bagdadskem predmestju Ramadi so neznanci danes razstrelili poslopje Rdečega polmeseca, pri tem pa žrtev ni bilo, je sporočila ameriška vojska v Bagdadu.
Iraški skrajneži so severno od Bagdada ugrabili turškega voznika tovornjaka, še enega pa naj bi ranili. Turka, ki sta prevažala cisterno z gorivom, so ugrabili v bližini mesta Baiji, 180 kilometrov od iraške prestolnice, je sporočila iraška policija. Ranjeni voznik, ki so ga pustili na mestu ugrabitve, je bil hudo ranjen v nogo, zato so mu jo morali amputirati, so sporočili bolnišnični viri.
Rumsfeld za napotitev dodatnih ameriških sil v Irak pred volitvami

Ameriški obrambni sekretar Donald Rumsfeld je na srečanju s kolegi iz 18 držav, ki sodelujejo v operacijah v Iraku in Afganistanu, menil, da bi se moralo pred volitvami v Iraku januarja prihodnje leto v varnostne sile vključiti še 40.000 iraških novincev, prav tako pa bodo število svojih vojakov pred volitvami v omenjeni arabski državi povečale tudi ZDA.
"Do volitev bi lahko dobili še 40.000 izurjenih in opremljenih Iračanov, ki bi se priključili obstoječim enotam, v katerih je trenutno 100.000 vojakov," je menil prvi mož Pentagona.
ZDA so se namreč znašle pod hudim pritiskom, naj v Irak pošljejo dodatne enote, da bi tako lahko stabilizirali državo pred volitvami. September je bil namreč s 76 ubitimi vojaki eden najbolj krvavih mesecev za ameriško vojsko v Iraku, kažejo uradni podatki ameriškega obrambnega ministrstva.