Italijanski karabinjerji so v operaciji na Siciliji aretirali novo izbranega šefa izvršnega organa sicilijanske mafije, palermske pokrajinske komisije, 80-letnega Settima Minea, poleg njega pa še 45 drugih osumljencev, so danes sporočile oblasti.
Obtoženi so izsiljevanja, nezakonitega posedovanja orožja, požigov, mafijskega združevanja in drugih kriminalnih dejanj.
Namestnik premierja Luigi di Maio je glede aretacij na Siciliji komentiral, da gre za enega najhujših udarcev, ki jih je država zadala mafiji.
Starosta sicilijanske mafije
Vodja palermskih tožilcev Francesco Lo Voi je na novinarski konferenci sporočil, da je Mineo, ki doslej ni bil znan širši javnosti, starosta sicilijanske mafije Cosa Nostra z dolgo kriminalno preteklostjo.
Uradno je Mineo delal kot draguljar, prijeli pa so ga potem, ko so preiskovalci maja letos ugotovili, da je predsedoval prvemu zasedanju omenjene palermske komisije v zadnjih 25 letih. Za pristojne oblasti je to bil svež poskus Cose Nostre, da okrepi svojo moč.
Profesor kriminologije na univerzi v Oxfordu Federico Varese je za tuje medije dejal, da je Minea treba videti predvsem kot predsedujočega Cosa Nostri, znotraj komisije pa naj bi delal kot posrednik med različnimi mafijskimi družinami in naj ne bi bil glavni boter organizacije.
Za najbolj znanega dejavnega botra sicilijanske mafije velja Matteo Messina Denaro, ki pa ni iz Palerma in tudi ni bil del tokratnih aretacij. Na begu je od leta 1993 in ni jasno, ali ima Messina Denaro pod nadzorom celotno Coso Nostro, katere baza ostaja v Palermu.
Coso Nostro zamenjala 'Ndrangheta iz Kalabrije
Palermska pokrajinska komisija, znana tudi kot Cupola, se pred letošnjim srečanjem ni sestala vse od aretacije zloglasnega mafijskega botra Salvatora Tota Riine, ki ga je policija aretirala prav na poti na srečanje tega mafijskega izvršnega organa. Riina je kasneje na čelu Cose Nostre nasledil Bernardo Provenzano, ki so ga aretirali leta 2006. V zadnjih dveh letih sta oba umrla v zaporu.
Kot italijansko najmočnejšo kriminalno združbo je Coso Nostro že pred časom zamenjala 'Ndrangheta iz Kalabrije, ki tudi velja za največjega tihotapca kokaina v Evropo.
Torinski tožilec kritično nad Salvinija zaradi objav na Twitterju
Na mafijske aretacije se je na Twitterju odzval tudi italijanski notranji minister Matteo Salvini, ki si je zaradi tega zaslužil grajo glavnega tožilca v Torinu Armanda Spatara. Salvini, ki je velik uporabnik družbenih omrežij, je tako tvitnil o policijskem pregonu mafije na Siciliji in "o aretaciji drugih 15 nigerijskih mafijcev v Torinu". Tožilec je Salvinija okrcal, da je s tem ogrozil policijsko operacijo, poroča AFP.
Spataro je pojasnil, da obstaja 15 pripornih nalogov, da pa vsi niso povezani z mafijskimi zločini in da predvsem niso aretirali še vseh osumljencev, saj nekatere še vedno iščejo. Dodal je, da policija običajno počaka na zeleno luč tožilstva, preden objavi podrobnosti operacije.
"V prihodnosti bi bilo bolje, če notranji minister ne bi objavljal tovrstnih sporočil ali pa bi se vsaj pozanimal, da ne bi ogrozil operacije v teku," je bil kritičen tožilec.
Salvini se je nemudoma odzval in dejal, da so "neobičajne trditve, da bi lahko notranji minister škodil preiskavi in ogrozil aretacije".
"Če me direktor policije ob 7.22 seznani z operacijami proti mafiji in organiziranemu kriminalu, kar redno počne, nimam zadržkov in sem počaščen, da se lahko policiji zahvalim in ji čestitam," je menil italijanski notranji minister, ki je Spataru tudi zaželel "zelo mirno upokojitev v prihodnosti".
KOMENTARJI (43)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.