Po besedah madžarskega premierja Gordona Bajnaija gre za Palestinca, s sprejetjem pa želi Madžarska izpolniti obeznosti do svojih zaveznic v Natu, hkrati pa tudi izraziti moralno podporo za zaprtje omenjenega zapora. "Madžarska podpira napoved ameriškega predsednika o zaprtju zapora Guantanamo, zato je pristala, da sprejme enega nekadnjega zapornika," je povedal Bejnai.
Madžarski premier je tudi povedal, da država ne bo sprejela tistih zapornikov, ki so predmet preiskave ameriških ali mednarodnih pravosodnih organov. V nekaj dneh bodo dosedanjemu zaporniku dovolili, da se nastani v državi, hkrati pa bo deležen 18-mesečnega nadzora.
Zapor v Guantanamu je bil odprt v času predsedovanja Georgea Busha po terorističnih napadih 11. septembra 2001. Sedanji predsednik Barack Obama, ki je na položaju od 20. januarja letos, pa je zagotovil, da bodo zapor zaprli v enem letu. V tej luči je bilo na prostost že izpuščenih več zapornikov. Nekateri so lahko odpotovali v matične države, druge pa so sprejele države, ki jim bodo nudile zatočišče.
Bo zapornike sprejela tudi Slovenija?
O tem, da bi take zapornike sprejela tudi Slovenija, razmišlja slovenska vlada. Pred slabima dvema tednoma je sporočila, da bo preučila vse pravne, varnostne in zunanjepolitične vidike oziroma bo izdelala celovito oceno vplivov na nacionalno varnost, nato pa se bo odločila.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.