Madžarska je prva novinka, ki bo predsedovala po uveljavitvi lizbonske pogodbe, sicer pa za Slovenijo in Češko tretja. Slovenska soseda bo poskušala do konca izvesti program, ki ga je v predsedujočem triu pripravila skupaj z Belgijo in Španijo.
Vloga predsedujoče države je po uveljavitvi lizbonske pogodbe skromnejša, saj ima Unija od začetka leta 2010 stalnega predsednika Unije, Belgijca Hermana Van Rompuyja, in visoko zunanjo predstavnico, Britanko Catherine Ashton.
Glavni izziv za Unijo tudi v prvi polovici novega leta ostaja kriza v območju evra, vendar projekt reševanja evra ni v rokah rotirajočega predsedstva, poleg tega pa Madžarska ni članica območja evra.
Madžarska pričakuje, da bo Hrvaška med njenim predsedovanjem uspela končati pristopna pogajanja z EU ter odločno podpira vstop Romunije in Bolgarije v schengenski prostor, načrtovan za marec, ki pa mu Francija in Nemčija nasprotujeta.
Med madžarskim predsedovanjem pa je pričakovati tudi začetek razprave o prihodnjem večletnem proračunu Unije.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.