Poziv k okrepitvi vojske, ki se za zdaj odziva samo na ukaze Nicolasa Madura, je premišljen korak neutrudnega predsednika, ki kljub pozivom mednarodne skupnosti noče stopiti s položaja. Vodja opozicije, samooklicani začasni predsednik Venezuele Juan Guaido namreč že dlje časa prepričuje venezuelsko vojsko, da bi Maduru obrnila hrbet, a mu ta zvesto stoji ob strani.
Kot piše BBC-jeva novinarka Candace Piette, je Mudorova želja po povečanju števila vojakov izraz njegove zaskrbljenosti in težnje po politični in fizični zaščiti.
Predsednik je sicer na protestnem shodu stranke v Caracasu pohvalil zveste vojake, ki "so pripravljeni braniti svojo državo, njeno suverenost, ozemeljsko celovitost in neodvisnost". Ob tem je dva milijona že obstoječih članov pozval, naj se hkrati posvetijo kmetijstvu, saj se Venezuela še naprej spopada z gospodarsko krizo, ki je številne Venezuelce pustila lačnih ust.
"S puškami na ramenih bodite pripravljeni braniti svojo domovino. Obdelujte zemljo, posadite semena in pridelajte hrano za našo skupnost, za ljudi," je Maduro povedal svojim podpornikom.
Guaido je medtem ljudi na svojem protivladnem shodu pozval, naj se ne predajo. Kot je povedal, morajo njegovi podporniki se še bolj truditi, da Madura odrinejo s položaja.
Guaido Madura obtožuje, da je državo, ki je bogata z nafto, pahnil na rob obupa. Po mnenju Guaidoja je Maduro odgovoren za astronomsko hiperinlacijo, pogoste izpade električne energije in pomanjkanje hrane in zdravil.
Iz velikega dela Venezuele, tudi prestolnice Caracas, so nedavno poročali o novem električnem mrku. Največje pomanjkanje električne energije v tednu dni je v temo zavilo velik del prestolnice kot tudi obsežna območja v najmanj 20 od skupno 23 zveznih držav.
Maduro na drugi strani meni, da so težave posledica vmešavanja ZDA v venezuelsko notranjo politiko.
KOMENTARJI (153)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.