Aktualni predsednik Venezuele Nicolas Maduro je spregovoril v posebnem intervjuju za britanski BBC. Vnovič je poudaril, da ne bo dovolil, da v državo prispe humanitarna pomoč s strani ZDA, saj je to po njegovem njihov način, s katerim ameriški predsednik Donald Trump opravičuje poseganje v notranje zadeve. "Gre za vojno hujskaštvo, vse s ciljem, da bi prevzeli Venezuelo," je bila jasen Maduro. Dejal je, da ima Venezuela dovolj zmogljivosti, da "zadovolji potrebe svojih ljudi" in da jim ni treba prositi "nikogar za pomoč".
Podatki kažejo drugačno sliko: prebivalci Venezuele se namreč že več let soočajo s hudim pomanjkanjem osnovnih dobrin. V lanskem letu so se cene zaradi naraščajoče inflacije v povprečju podvojile vsakih 19 dni. Trije milijoni prebivalstva, ki predstavljajo 10 odstotkov celotne populacije, so zapustili državo, odkar so se v letu 2014 začele gospodarske razmere pospešeno zaostrovati.
Maduro je za gospodarske težave okrivil ameriške sankcije in dodal, da ZDA nameravajo "ustvariti humanitarno krizo, da bi upravičili vojaško posredovanje".
"To je del šarade. Zato jim z vsem dostojanstvom sporočam, da ne želimo njihovih drobtin, njihove strupene hrane, ostankov," je poudaril.
ZDA in večina zahodnoevropskih držav je medtem za začasnega predsednika države priznale opozicijskega voditelja Juana Guaidoja. Odnosi med ZDA in Venezuelo so se zaostrili, še preden je Trumpova administracija kot začasnega predsednika države podprle vodjo opozicije.
Na potezo ZDA se je Maduro odzval s prekinitvijo vseh diplomatskih odnosov. Ameriški predsednik Trump pa še vedno ne izključuje možnosti uporabe vojaške sile. V enem redkih intervjujev je Manduro razkril, da upa, da bo "ekstremistična skupina v Beli hiši premagana s strani močnega mnenja svetovne javnosti".
"Gre za politično vojno imperija Združenih držav, interese skrajne desnice, ki vlada današnjemu svetu, do Ku Klux Klana, ki vlada Beli hiši, da bi prevzel Venezuelo."
ZDA, ki po drugi strani glavnega krivca za kršitve človekovih pravic in korupcijo v tej južnoameriški državi vidijo Madura, medtem vodijo mednarodni pritisk na venezuelskega predsednika, da bi ta vendarle odstopil s položaja.
Proti Venezueli so prav tako uvedli številne gospodarske sankcije, med drugim tudi proti glavni državni naftni družbi, da bi ogrozili glavni vir prihodkov države. V zadnjih letih so ZDA omejile tudi dostop Venezuele do ameriških trgov in blokirale poslovanje z vsemi, vključenimi v trgovino z zlatom.
Trumpa označil za belega supremacista
Državni sekretar Mike Pompeo je trenutno venezuelsko oblast označil za "katastrofalno diktaturo", svetovalec ameriškega predsednika za nacionalno varnost John Bolton pa, da ima Maduro v rokah "neligitimno pravico do oblasti".
Maduro je v intervjuju, ki ga je dal za televizijo BBC, prav tako potrdil, da Trumpa vidi kot belega supremacista. "To počne javno in odkrito … Nas sovražijo, omalovažujejo, ker verjamejo zgolj njihovim lastnim interesom in interesom ZDA."
Maduro pa se ni mogel izogniti vprašanju o morebitnem vnovičnem razpisu volitev.
Kot je znano, je na oblasti vse od leta 2013, lansko leto je dobil drugi mandat, volitve pa so bile v več pogledih sporne, saj je bilo veliko opozicijskim kandidatom prepovedano kandidirati ali pa ti pristali za rešetkami, prav tako so se pojavili očitki o prirejenih rezultatih volitev.
"Kakšna je logika, razlaga, da bi ponovili volitve?" se je za BBC vprašal Maduro, ki še vedno uživa močno podporo Turčije, Rusije in Kitajske ter, kar je ključnega pomena, venezuelske vojske.
Ob tem je dejal, da Guaidoja podpira le okoli 10 držav in da želijo vsiliti vlado, ki je nihče ni izvolil. V resnici mu je podporo napovedalo več kot 30 držav. "Ekstremisti v Beli hiši so si zadali, da izvedejo državni udar v Venezueli," je prepričan Maduro.
KOMENTARJI (66)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.