
Nafta naj bi izvirala iz neke druge ladje, ki naj bi izkoristila nesrečo tankerja Prestige, da bi na morju nezakonito očistila svoje tanke. Naftni madeži s Prestigea portugalskih obal zaradi močnih južnih vetrov v zadnjih tednih kljub bližini območja katastrofe doslej niso dosegli, onesnažili pa so okoli 250 kilometrov atlantske obale na jugozahodu Francije.
Portugalski radio je sicer včeraj poročal, da so na območju blizu pristanišča Esposende severno od Porta v oddaljenosti kakih 50 kilometrov od meje s Španijo odkrili onesnažen štirikilometrski obalni pas. Šlo naj bi za majhne madeže, ki so jih že odstranili.
Medtem pa pred severnošpansko obalo Galicije, kjer je potonil tanker Prestige, ni videti konca tej okoljski katastrofi, saj so danes opazili nov naftni madež, velik kakih 200 kvadratnih kilometrov. Sicer gre za tanek madež na gladini morja, v katerem naj bi bilo okrog 20 ton težke nafte. Čiščenje na morju in na obali naj bi bilo onemogočeno zaradi nevihte, tako da se tudi posebna francoska podmornica Nautile, ki se nahaja kakih 250 kilometrov pred obalo, zaradi petmetrskih valov ni mogla potopiti do potopljenega tankerja kakih 3600 kilometrov globoko pod gladino.
Od novembra je moralo na zdravniške preglede okoli 750 ljudi, ki so pomagali pri čiščenju naftnih madežev. Ti so se namreč pritoževali zaradi težav pri dihanju, draženja oči, občutka omotice in v nekaterih primerih zaradi slabosti in bruhanja, so sporočile galicijske oblasti. Strokovnjaki so že pred tedni opozorili, da naj bi razlita nafta vsebovala strupene snovi, ki povzročajo raka, medtem ko oblasti izključujejo takšne povezave.
Tanker Prestige, ki je plul pod zastavo Bahamov, je star 26 let in z enojnim trupom sodi med že precej zastarele tankerje. 13. novembra ga je pred špansko obalo zajel požar, nato pa se je 19. novembra prelomil in potonil. Prevažal je 77 tisoč ton nafte. Od nesreče pa je iz poškodovanega tankerja v Atlantik izteklo še najmanj 6 tisoč ton strupene težke nafte, je v torek poročal španski radio, sklicujoč se na strokovnjake. Že pred tem je v morje izteklo 30 tisoč ton nafte, ki je dosegla obalo.