Francoska predsedniška kandidatka Marine Le Pen je sporočila, da odstopa s položaja predsednice Nacionalne frone. Za ta korak se je odločila dan po prvem krogu francoskih volitev, na katerih je zasedla drugo mesto.
"Presegla bom strankarske pomisleke," je ob tem, ko je sporočila svojo odločitev, dejala Le Penova. Za zdaj ni jasno, ali je ta odločitev trajna in bo obveljala tudi v primeru, da v drugem krogu ne bo izvoljena za predsednico republike.
Prešteti vsi glasovi: Macron dobil dobrih 24 odstotkov, Le Penova 21,3 odstotka
V prvem krogu francoskih predsedniških volitev je neodvisni, proevropsko in sredinsko usmerjeni kandidat Emmanuel Macron glede na končne rezultate dobil 24,01 odstotka glasov. Z 21,30 odstotka glasov mu sledi voditeljica francoske skrajne desnice Marine Le Pen.
Na tretjem mestu je pristal kandidat konservativcev Francois Fillon z 20,01 odstotka glasov, sledi pa mu levičar Jean-Luc Melenchon s 19,58 odstotka. Skupno se je za položaj predsednika države potegovalo 11 kandidatov.
Kočni rezultati se le za las razlikujejo od doslej objavljenih rezultatov nedeljskega prvega kroga predsedniških volitev. Macron in Le Penova sta se kot prva dva najbolje uvrščena kandidata uvrstila v drugi krog predsedniških volitev v Franciji, ki bo 7. maja.
Hollande Francoze poziva, naj izvolijo Macrona
Francoski predsednik Francois Hollande je volivce pozval, naj svoj glas v drugem krogu predsedniških volitev namenijo sredinskemu kandidatu Emmanuelu Macronu in tako preprečijo zmago skrajne desničarke Marine Le Pen. Hollande je dejal, da bi njen načrt, da se Francija umakne iz evrskega območja opustošil francosko gospodarstvo in ogrozil francoske svoboščine. Skrajna desnica bi močno razdvojila Francijo v času, ko ta zaradi terorističnih groženj potrebuje solidarnost in povezanost, je še dejal francoski predsednik.
Macron je bil eden glavnih Hollandovih svetovalcev za gospodarstvo med leti 2012 in 2014, nato pa še dve leti gospodarski minister v njegovi vladi. Aprila 2016 je ustanovil lastno politično gibanje, En Marche!, vlado pa nekaj mesecev kasneje zapustil in se začel pripravljati na predsedniško kampanjo.
Macron: Vaš glas upanja bom
Tako Macron kot Le Penova že danes nadaljujeta kampanjo pred drugim krogom, ki bo 7. maja. V njem se glede na raziskave javnega mnenja, opravljene v nedeljo zvečer, Macronu obeta prepričljiva zmaga, saj naj bi zanj glasovalo med 62 in 64 odstotkov volivcev.
Macron je včeraj svojim podpornikom v Parizu dejal, da si želi biti predsednik patriotov in ne nacionalistov. "Upam, da bom čez 14 dni postal vaš predsednik. Želim si postati predsednik vseh ljudi v Franciji. V vašem imenu bom glas upanja za našo državo in Evropo," je dejal.
Le Penova dosegla rekord za svojo stranko
Le Penova je sicer v nedeljo dosegla nov rekord za svojo stranko, saj je zanjo glasovalo največ volivcev do zdaj, in sicer več kot 6,9 milijona, poročajo francoski mediji. V svojem volilnem okrožju Henin-Beaumont na severu Francije je dobila kar dobrih 46 odstotkov glasov.
Svoje podpornike je pozvala, naj se uprejo "arogantni eliti". "Ta rezultat je historičen. Daje mi ogromno odgovornost, da branim francoski narod, njegovo enotnost, varnost, kulturo, neodvisnost in blaginjo." Kot je dejala, je glas zanjo glas za preživetje Francije. "Od kjerkoli ljudje prihajajo, ne glede na njihov izvor, ne glede na to, kako so glasovali prvič, vabim vse, da se nam pridružijo, pozabijo stare prepire in se osredotočijo na tisto, kar je pomembno za našo državo," je povedala.
Po izgredu protestnikov aretirali 29 ljudi
Po bjavi izidov vzporednih volitev v Franciji so v Parizu izbruhnili protesti samooklicanih antifašistov.
Demonstranti, večinoma mladi in oblečeni v črno, nekateri pa so bili tudi zakriti, so na trgu Bastilja metali steklenice in petarde. Izgredi so se zgodili tudi na Trgu Republike. V spopadih med policijo in protestniki je bilo lažje ranjenih šest policistov in trije protestniki, so sporočili s pariške policije. Policija je začasno pridržala 143 ljudi, aretirala pa 29.
K protestu, ki se ga je udeležilo nekaj sto ljudi, so pozvala antifašistična gibanja, ki so napovedala, da bodo organizirali noč barikad.
Svetovni in francoski mediji posvečajo naslovnice volitvam v Franciji
Francoski in številni svetovni mediji današnje naslovnice namenjajo izidu prvega kroga francoskih predsedniških volitev.
Pariški Le Parisien piše o "senzaciji Macrona", levi L'Humanite pa pod fotografije Le Penove zapiše "Nikoli". Gospodarski časnik Les Echos piše, da je "Macron na fronti proti Le Penovi". Desni Le Figaro v luči tretjega mesta za Fillona piše o knockoutu za desnico.
Mediji na Otoku pozdravljajo dober izid Macrona in opozarjajo, da se ne sme ignorirati drugega mesta Le Penove. "Grožnje francoske skrajne desnice ni konec," piše levosredinski Guardian, ki opisuje Macrona kot "najboljše upanje za veliko državo, ki je v težavah".
Financial Times napoveduje, da bodo volitve 7. maja zanj "kronanje", a opozarja, da vladanje ne bo lahko. Macron bo lahko prisiljen v "težko barantanje", da bo lahko izvedel svoj reformni program.
Mediji v več državah izpostavljajo zgodovinski poraz tradicionalne levice in desnice, pri čemer ameriški Wall Street Journal volitve označuje za "izjemno grajo francoskih glavnih političnih sil".
Nemški Frankfurter Allgemeine Zeitung izpostavlja, da je 40 odstotkov volivcev svoj glas oddalo ali za skrajno desnico ali skrajno levico. "Macronova zmaga je tako tesna, da na dveh predhodnih predsedniških volitvah ne bi osvojil mesta v drugem krogu," je zapisal in posvaril pred gotovostjo, da bo sredinski kandidat maja zmagal.
Britanski BBC piše, da Francija vstopa v neraziskane politične vode in poudarja, da je ne glede na zmagovalca v drugem krogu Francija globoko razdeljena.
Ameriški New York Times izpostavlja nenavaden status Macrona kot nekoga, ki se je distanciral od uveljavljenih strank, hkrati pa izhaja iz politične elite. "Njegov profil je profil insajderja, njegove politike pa tiste outsajderja," piše.
Ameriška spletna stran desnega Fox News pa omenja, da ima Le Penova še vedno možnosti in spominja na presenetljivo zmago Donalda Trumpa.
Kunič: Francozi na volitvah poslali sporočilo tradicionalni levici in desnici
Le Penova je imela po mnenju nekdanjega veleposlanika v Franciji Jožefa Kuniča pri osvajanju podpore olajšano delo zaradi same EU, ki je sprejela nekaj slabih odločitev ali pa teh sploh ni bilo, zlasti na področju gospodarske in begunske krize. Pri Macronu gre medtem po njegovih besedah za kandidata, ki je izven establišmenta in je praktično prvi, ki je prišel tako daleč brez zelo pomembnih političnih izkušenj. "To pomeni, da Francozi s standardno levico in standardno desnico preprosto niso bili zadovoljni," je ocenil. Zlasti levici so volivci po njegovem mnenju poslali sporočilo, da je doslej slabo vodila državo.
Tokratne volitve so tako prve v šestih desetletjih, na katerih nobena od vodilnih strank v drugem krogu ne bo imela svojega kandidata. Je pa Kunič prepričan, da bosta obe stranki pred drugim krogom, ki bo 7. maja, usmerili vse topove proti Le Penovi, tako da verjetno ne bo uspela premagati Macrona. "Vendar se v teh časih res nikoli ne ve," je dodal.
V primeru zmage na predsedniških volitvah bo imel Macron po oceni Kuniča "zagotovo hude težave" pri oblikovanju vladne večine po parlamentarnih volitvah, ki bodo junija.
KOMENTARJI (846)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.