Francoski predsednik Emmanuel Macron in nemška kanclerka Angela Merkel sta v telefonskem pogovoru ruskega predsednika Vladimirja Putina pozvala, naj na sirski režim izvrši največji možen pritisk, da bo ta takoj začel spoštovati resolucijo o prekinitvi ognja, ki jo je v soboto sprejel Varnostni svet Združenih narodov.
Voditelji so izrazili zadovoljstvo ob konstruktivnem sodelovanju, ki je privedlo do potrditve resolucije VS ZN. Zavzeli so se za nadaljnje skupne napore za popolno in karseda hitro uveljavitev resolucije o prekinitvi ognja, so sporočili iz Kremlja.
Iz urada nemške kanclerke pa so sporočili, da sta Merklova in Macron v luči uveljavitve resolucije Putina pozvala, naj na sirski režim izvrši največji možen pritisk, da bo prenehal z letalskimi napadi in bojevanjem ter takoj začel spoštovati prekinitev.
Francoski predsednik in nemška kanclerka sta dala tudi jasno vedeti, da takšna prekinitev ognja lahko predstavlja podlago za iskanje politične rešitve v okviru mirovnih pogovorov pod pokroviteljstvom ZN v Ženevi. Pri tem sta Francija in Nemčija pripravljeni sodelovati z Rusijo in drugimi partnerji v mednarodni skupnosti, so še zapisali v kanclerkinem uradu.
VS ZN v resoluciji zahteva prekinitev ognja "brez odlašanja" po vsej Siriji, da bi omogočili "varno, nemoteno in stalno" dostavo pomoči ter evakuacijo bolnih in ranjenih. Zaradi zadržkov Moskve, stalne članice varnostnega sveta s pravico veta, so glasovanje od četrtka večkrat prestavili in usklajevali besedilo.
Strinjali so se, da bodo okrepili izmenjavo informacij o Siriji
Kot so medtem sporočili iz Kremlja, so Putin, Macron in Merklova "posebno pozornost namenili temu, da se prekinitev ognja ne nanaša na operacije proti terorističnim skupinam". Poleg tega so se strinjali, da bodo okrepili izmenjavo informacij o razmerah v Siriji.
Voditelji so govorili tudi o razmerah v Siriji, predvsem v Vzhodni Guti na obrobju sirske prestolnice Damask in težavah pri dostavi humanitarne pomoči na to in druga območja Sirije.
V Vzhodni Guti se kljub prekinitvi ognja ostri spopadi nadaljujejo tudi danes, ko je bilo tam ubitih 13 pripadnikov sirskih provladnih sil in šest borcev uporniške skupine Džaiš al Islam, ki je ena najpomembnejših na tem območju.
Dva od napadov, o katerih poroča Sirski observatorij za človekove pravice, sta bila izvedena na obrobje največjega naselja Duma.
Sirske sile bodo z operacijami 'čiščenja' na obrobju Damaska nadaljevale
Sprejem resolucije je pozdravilo tudi turško zunanje ministrstvo. Ob tem pa so v Ankari poudarili, da bodo nadaljevali boj proti "terorističnim organizacijam", ki ogrožajo ozemeljsko celovitost Sirije.
Turška vojska je pred približno mesecem dni sprožila ofenzivo na sirski Afrin. Ozemlje na severu Sirije je pod nadzorom kurdske milice YPG, ki je za turško stran sirska veja prepovedane kurdske Delavske stranke.
Tudi v Iranu so poudarili, da se bodo napadi na "teroriste" v Guti nadaljevali. "Spoštujemo resolucijo, ki predstavlja odločitev mednarodne skupnosti, (...) a območij na obrobju Damaska, ki so v rokah Fronte al Nusra in drugih terorističnih skupin, prekinitev ognja ne pokriva," je dejal poveljnik generalštaba iranske vojske Mohamed Bageri. Tam bodo sirske sile nadaljevale z napadi in operacijami "čiščenja", je dejal.
K takojšnji zaustavitvi nasilja v Siriji je medtem pozval papež Frančišek. "Ta februar je bil eno od najbolj nasilnih obdobij v sedemletnem konfliktu," je v nedeljski molitvi dejal Frančišek. "Vse to je nečloveško. Proti zlu se ni mogoče boriti z drugim zlom," je menil.
"Zato nujno pozivam k takojšnji zaustavitvi nasilja, ki bi omogočila dostop do humanitarne pomoči - hrane in zdravil - in evakuacijo ranjenih in bolnih," je dodal poglavar rimskokatoliške cerkve.
KOMENTARJI (65)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.