
Pri mački, ki je živela v zavetišču za živali v bližini avstrijskega Gradca, so testi pokazali okužbo s človeku nevarnim virusom ptičje gripe H5N1. Prvi testi so sicer pokazali, da so okužene tri živali, a so dodatne preiskave pri dveh sum ovrgle.
Žival naj bi se okužila v stiku z obolelimi pticami, ki so jih oskrbovali v zavetišču. Zaskrbljujoče pa je, da mačka znakov bolezni ni kazala, pravijo zdravstveni strokovnjaki, kajti to pomeni, da bo širjenje virusa še teže nadzirati. Več možnosti naj bi bilo tudi za mutacije, svarijo.
V zavetišču je živelo 170 mačk, pa tudi veliko psov. Vse so poslali na testiranja, da bi ugotovili, koliko se jih je okužilo s smrtonosnim virusom H5N1.
Prejšnji teden so pri mačku, ki je poginil v Nemčiji, prav tako odkrili okužbo z nevarnim virusom. Pri Svetovni zdravstveni organizaciji (WHO) menijo, da so mačke zbolele, ker so jedle okužene ptice, in da se nevarnost za ljudi zato ni povečala.
H5N1 tudi na Poljskem

Meje EU je ptičja gripa dosegla lansko jesen z izbruhom v Turčiji in Romuniji, v zadnjih tednih in dneh pa so primere med drugim zabeležili tudi v Bolgariji, na Hrvaškem, v BiH in Švici.
V zadnjem mesecu se je bolezen pojavila v kar 15 novih državah.
V poljskem laboratoriju v Pulawyju so potrdili prvi primer okužbe s človeku najnevarnejšim podtipom virusa ptičje gripe H5N1 na Poljskem. Odkrili so ga pri dveh mrtvih labodih, ki so ju prejšnji teden našli na območju Toruna na severu države.
"Res gre za H5N1," je sporočil namestnik direktorja laboratorija Jan Zmudzinski. "Nadaljevali bomo z vsemi postopki, ki veljajo v Evropski uniji. Vzorce pa bomo poslali na nadaljnje teste v referenčni laboratorij v britanskem Weybridgeu," je dodal.
Poljska je že v nedeljo uradno obvestila Evropsko komisijo, da so v državi odkrili virus ptičje gripe. Obenem je sprejela ukrepe, ki jih za takšne primere predpisuje EU. Med te ukrepe sodijo vzpostavitev trikilometrskega zaščitnega pasu okrog žarišča in desetkilometrskega pasu nadzora. V prvi coni je obvezno zadrževanje domače perutnine v zaprtih prostorih ter prepovedano njeno premikanje, razen v klavnico, dovoljena ni niti trgovina s perutnino in mesom, razen pod strogimi pogoji. V obeh conah veljajo tudi biovarnostni ukrepi, prepovedan je lov na divje ptice, nujno pa je obveščanje prebivalcev.
WHO: Nujne priprave na izbruh ptičje gripe pri ljudeh
Ptičja gripa je pri živalih dosegla izjemne razsežnosti, zato je nujno pripraviti natančne načrte za ukrepe v primeru prenosa te bolezni na ljudi, da bi tako zmanjšali razsežnosti epidemije, je na današnjem sestanku več kot 30 strokovnjakov Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) v Ženevi povedala posebna izvedenka za ptičjo gripo Margaret Chan.
"Takšen izbruh pri perutnini nima primere v zgodovini. V Aziji je poginilo ali bilo pobitih že več kot 160 milijonov piščancev, rac in drugih vrst perutnine," je pojasnila Chanova. Čeprav ptičja gripa zaenkrat ostaja v prvi vrsti bolezen ptic, je okuženih že 174 ljudi, od tega jih je 94 že umrlo, je dodala. "Če se z njo okuži človek, so močno prizadeti številni organi, vendar pa obstaja zaščita proti širjenju bolezni," je pojasnila in poudarila, da se je treba dobro pripraviti na morebitno epidemijo pri ljudeh.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.