Očitno se je kopilot nemškega letala Germanwings odločil, da bo letalo namerno strmoglavil. Zakaj, še vedno ni jasno, a preiskovalci izključujejo možnost terorističnega dejanja. Očitno je v tem primeru šlo za osebnostne stiske. Kopilot je bil star 28 let in njegovo ime je Andreas Lubitz.
1999: najbolj znan primer je primer egiptovskega letala
Lubitz ni prvi, ki je s seboj v smrt popeljal številne druge ljudi. 31. oktobra 1999 je svet pretresla smrt 217 ljudi, ki so leteli na boeingu 767 egiptovske družbe Egyptair. Letalo je strmoglavilo v morju ob obali ZDA.
Posnetek iz pilotske kabine je razkril, da je tudi v tem primeru, tako kot v primeru letala Germanwings, pilot odšel na stranišče. Že 30 sekund po njegovem odhodu je kopilot dejal, da se zanaša na Boga. To je dejal tudi, ko je minuto zatem onesposobil avtopilota. Tri sekunde kasneje je dal motorja v prosti tek in spustil nos letala. Še sedemkrat je izgovoril besede o Bogu, nato pa se je slišal glas pilota, ki nekajkrat ponovi vprašanje, kaj se dogaja.
Nato motorja prenehata delovati, pilot pa panično sprašuje: "Kaj je to? Kaj je to? Ali si izključil motorja?" Naprej na posnetku se slišita glasova kopilota in pilota. Slednji svojega kolega poziva, naj mu pomaga potegniti ročico. Ta poziv ponavlja, a očitno mu kopilot ne pomaga, tudi letalo ne spremeni smeri in višine. Nato je konec posnetka.
Na območju ni bilo drugih letal, prav tako preiskovalci niso odkrili, da bi na letalu eksplodiralo. Motorja sta ves čas normalno delovala, vse do trenutka, dokler nista bila izključena. Preiskava je na koncu pokazala, da je kopilot storil samomor, s seboj v smrt pa je odpeljal še vse ostale ljudi na krovu. Sicer ta zaključek ni bil po volji egiptovskim oblastem, a še vedno velja, da v tem primeru gre za namerno zrušitev letala.
1997: Zaradi finančnih težav strmoglavil letalo polno potnikov?
Letalo azijske družbe SilkAir je 19. decembra 1997 letelo iz indonezijske Džakarte v Singapur. Letalo je strmoglavilo v reko Musi, na jugu indonezijske Sumatre. Umrlo je 97 potnikov in sedem članov posadke.
Tudi to strmoglavljenje je zbudilo veliko pozornosti javnosti, nesrečo pa sta preučevali dve ekipi preiskovalcev. Indonezijci so vztrajali, da ni jasno, zakaj se je strmoglavljenje zgodilo, ameriška ekipa pa je vztrajala, da gre za namerno strmoglavljenje. Vse je kazalo, da je to storil pilot, ki je tudi izključil snemanje pogovorov v pilotski kabini. Pilot naj bi imel hude finančne težave.
2013: Zaklenil kopilota zunaj kabine
29. novembra 2013 je letalo družbe Mozambique Airlines strmoglavilo v nacionalni park v Namibiji. Bilo je na poti v Angolo. Razbitine so odkrili šele naslednji dan. Umrlo je 27 potnikov in šest članov posadke. Letalo je namerno strmoglavil pilot.
Posnetki so pokazali, da je pilot svojega kopilota zaklenil iz kabine. Kopilot je skušal vdreti, razbijal je po vratih, a neuspešno. Pilot je molčal, njegovega glasu na posnetkih več ni bilo moč slišati, le opozorila sistema, da letalo pada in da obstaja nevarnost trka.
1982: Pilot, ki je trpel za psihičnimi motnjami, namenoma onesposobil motorje
9. februarja 1982 je japonsko letalo DC-8 strmoglavilo le 270 metrov od glavne piste na letališču Haneda v Tokiju, potem ko je pilot namerno onesposobil motorje. Kopilot in letalski inženir sta ga skušala preprečiti in prevzeti kontrolo nad letalom.
Od 174 ljudi, ki so bili na letalu, jih je 24 umrlo med nesrečo. Pilot je kasneje bil oproščen krivde, saj so ugotovili, da je bil psihični bolnik.
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.