
Oseba, ki je želela biti neimenovana, je za sarajevski časnik Oslobođenje povedala, da je doslej sodelovala pri odkrivanju dveh grobišč, svoje ''sposobnosti'' pa je dobro unovčila. Za podatke o grobiščih in za vsako izkopano truplo zahteva 1.000 konvertibilnih mark (okoli 500 evrov).
Neki moški naj bi za 20.000 evrov prodal informacijo o lokaciji, kjer so bila zakopana trupla Hrvatov, ki so jih ubili na širšem območju srednje Bosne, preiskovalcem v Tuzli pa naj bi se pred nedavnim javil nekdo, ki je prodajal informacije o raketiranju kraja maja 1995, ko je umrlo 70 civilistov. Ena od dobro vnovčenih informacij je tudi ta o množičnem grobišču, kjer je ležalo 38 trupel Bošnjakov iz Sarajeva, podatke pa so skušali prodajati tudi Srbi, in sicer po ceni od 1.000 do 5.000 mark na odkrito grobišče. ''Zahtevali so tudi po nekaj tisoč mark. Denarja niso dobili, ker sumim, da gre za prevarante,'' je povedal predsednik regionalnega združenja za iskanje pogrešanih z območja Republike Srbske, Dušan Gotovac.
No, za podatke ne plačujejo zgolj združenja in državni organi, temveč tudi svojci umrlih. Vsaj tako trdi Seida Karanašic iz združenja ''Izvor'', ki je pojasnila, da so družine umrlih pripravljene plačati, da bi izvedele, kje so pokopani njihovi najbližji. Pred nedavnim so po njenih besedah za 2.000 mark kupili informacijo, ki se je kasneje izkazala za resnično.
Odbor za iskanje pogrešanih oseb v BiH po uradni poti informacije o množičnih grobiščih dobiva od Obveščevalne varnostne agencije (OSA), Državne agencije za iskanje in zaščito (SIPA) in policije. Jasmin Odobašić z Instituta za iskanje pogrešanih oseb je pojasnil, da očividci množičnih pobojev resnično prodajajo informacije, ki pa imajo različno ceno: od vračila stanovanja ali hiše, preko vizuma ali potnega lista, do denarne nagrade.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.