Pakistanske oblasti so sporočile, da so aretirali nekaj posameznikov, ki so povezani s teroristično zaroto v Londonu. Po poročanju tiskovne agencije ABC naj bi britanska policija iskala še pet osumljencev, ki so povezani s poskusom napada na letala, vendar policija te novice ne želi komentirati. Po zadnjih podatkih so posamezniki, ki jih je aretirala britanska policija, bili državljani Velike Britanije. Število aretiranih se je povzpelo na 24.
Potem ko je britanska policija odkrila zaroto za napade na letalih, je v letalskem prometu v in iz Velike Britanije zavladal kaos. Številne letalske družbe so odpovedale lete na in z največjega britanskega letališča Heathrow, zaradi močno poostrenih varnostnih ukrepov na vseh britanskih letališčih pa prihaja tudi do večjih zamud. Zamude na Heathrowu sicer pričakujejo tudi v petek, čeprav upajo, da bo gneča manjša.
Britanska letalska družba British Airways je odpovedala več kot 360 poletov, več kot polovico od skupno 650 predvidenih poletov preko Heathrowa. Zaradi globalnega značaja letalskega prometa je posledice čutiti v vsej Evropi.
Na letalih tako ni dovoljena ročna prtljaga, temveč le nekateri bistveni življenjski pripomočki. Te morajo potniki preložiti v prozorne plastične vrečke, ki jih prejmejo na letališču. Vse druge predmete pa morajo preložiti v oddano prtljago. Prav tako ni dovoljeno prenašati ničesar v žepih. Vse potnike na letališčih pregledujejo ročno, obuvala in vse predmete, ki jih imajo s seboj, pa rentgensko. Zaradi temeljitih pregledov prihaja do precejšnjih zamud v letalskem prometu.
Varnostne ukrepe so po odkritju zarote v Veliki Britaniji danes znatno poostrili tudi na letališču Kennedy v New Yorku, kjer so prepovedali vnos vsakršnih tekočin na letala. Dovoljene so le pijače za dojenčke ter predpisana zdravila. Američani so v Veliko Britanijo že poslali dodatne tajne agente, da okrepijo varnost na letih v Združene države. Tarče naj bi bili potniki ameriških prevoznikov na letih v New York, Washington in Kalifornijo.
Napad naj bi bil izveden z razstrelivom, ki so ga napadalci nameravali pretihotapili na letalo v ročni potovalki. "Operacija še poteka. Bili smo zelo uspešni, vendar pa je to dolgotrajna operacija in nedvomno se bo v njej še dogajalo," je dejal predstavnik Scotland Yarda. Števila letal, ki so bila tarča načrtovanih napadov, ni navedel, prav tako ni želel navesti imen letališč, ki naj bi bila vpletena v zaroto.
"Po našem mnenju so aretacije znatno zmanjšale ogroženost. Vendar ne moremo biti prepričani, da je grožnja v celoti odstranjena," je pojasnil ameriški sekretar za nacionalno varnost Michael Chertoff. Zarota za napade na več letalih nad Atlantikom, ki jo je preprečila britanska policija, z nekaterih vidikov nosi pečat mednarodne teroristične mreže Al Kaida, je dejal Chertoff. Ob tem je pojasnil, da se preiskava zarote sicer nadaljuje in da zato še ne more zagotovo trditi, da za napadi res stoji Al Kaida. Teroristi so načrtovali uničenje več letal v zraku nad Atlantikom, kar bi bil "množični umor nedoumljivih razsežnosti", je še povedal tiskovni predstavnik Scotland Yarda. Po njegovih besedah je bila to najhujša grožnja britanskemu letalstvu doslej.
O preprečitvi teroristične zarote je britanski premier Tony Blair, ki je sicer na počitnicah na Barbadosu, ponoči že obvestil ameriškega predsednika Georgea Busha. Po navedbah Downing Streeta je britanski predsednik vlade kljub dopustu v stalnem stiku z Londonom. Blair je po razkritju zarote za napade na letalih pohvalil zelo tesno sodelovanje med svojo državo in ZDA, "ki kaže, s kakšno grožnjo se soočamo". Ta grožnja kaže hkrati tudi na skupno odločenost, da premagamo nevarnost terorizma, je še poudaril Blair z Barbadosa, kjer se trenutno mudi na počitnicah.
Britanski notranji minister John Reid je sicer v sredo dejal, da se Velika Britanija sooča z najdaljšim obdobjem nepretrgane grožnje po drugi svetovni vojni. "Čeprav sem prepričan, da bodo varnostne službe in policija v boj vložile stoodstotni napor in predanost, ne morejo zagotoviti gotovega uspeha," je dejal Reid in dodal, da mora biti boj proti terorizmu skupen boj vse družbe.
Poostreni ukrepi na letališčih
Iz družbe EasyJet so sporočili, da bodo vse potnike na letališčih pregledali ročno, obuvala in vse predmete, ki jih bodo imeli s seboj, pa rentgensko. Vsak alarm detektorja kovin mora biti raziskan in razrešen. Vse predmete, ki jih rentgen zavrne, je potrebno v skladu z novimi poostrenimi pravili ročno pregledati in obravnavati z napravo za zaznavanje sledi.
Vsa ročna prtljaga mora biti obdelana kakor oddana prtljaga in biti med letom letala, ki vzleti z britanskega letališča, shranjena v skladišču potniškega letala. Vsi invalidski vozički in drugi pripomočki za hojo morajo biti rentgensko pregledani. Skozi mesto varnostnega pregleda bodo potniki lahko prepeljali le vozičke, za katere bodo dobili dovoljenje letališkega osebja.
Potniki imajo lahko na nadzornih točkah v eni prozorni plastični vrečki le žepne denarnice in majhne torbice z njihovo vsebino in dokumente, ki so nujni za potovanje, kot so potni listi in letalske vozovnice. Dovoljena so tudi predpisana zdravila in pripomočki, ki so potrebni in nujni za potovanje, vendar ne smejo biti v tekočem stanju, razen če imajo potrdilo o avtentičnosti. Ženske pa lahko s seboj vzamejo higienske pripomočke, ki so potrebni in nujni med letom, vendar ne smejo biti v embalaži.
Številne letalske družbe odpovedale lete
Oblasti so po razkritju načrtov takoj poostrile varnostne ukrepe na britanskih letališčih. V državi so tudi povišali stopnjo ogroženosti pred terorističnimi napadi z resne, na kateri so bili nekaj tednov, na kritično, ki je najvišja stopnja ogroženosti na petstopenjski lestvici.
Po novici, da je britanska policija preprečila teroristično zaroto, so tudi ameriške oblasti povišale stopnjo ogroženosti pred terorističnimi napadi na letih iz Velike Britanije v ZDA na najvišjo raven. Poostrili so tudi splošne varnostne ukrepe za vse lete v ZDA, pa tudi na notranjih letih.
Nemška Lufthansa, grška letalska družba Olympic ter francoska Air France pa so odpovedale vse lete v britansko prestolnico. Britanski letalski operater BAA Plc zahteva začasno odpoved vseh letov iz Evrope do londonskega letališča Heathrow. Letala, ki so že vzletela, lahko pristanejo na Heathrowu, ostali načrtovani četrtkovi leti pa bodo odpovedani.
Adria in Wizz Air bosta letela
Kot je za 24ur.com povedal programski direktor POP TV Gorazd Slak, ki je trenutno v Londonu, so v britanski prestolnici varnostni ukrepi na najvišji ravni, nastala je prometna zmeda, saj je veliko letalskih družb odpovedalo lete. Mnogo nevšečnosti doživljajo potniki, ki po nekaj ur čakajo v vrsti, da bi lahko oddali osebne stvari v plastične vrečke, kot zahtevajo strogi varnostni ukrepi.
Na lete za Združene države Amerike je potrebno čakati več ur, težave so tudi na Škotskem, medtem ko je v Belfastu stanje umirjeno. Slovenski prevoznik Adria Airways in Wizz Air bosta letela v Slovenijo, vendar z večurno zamudo.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.