Domnevni nacistični zločinec John Demjanjuk, sicer ukrajinskega rodu, se bo pri svojih 89 letih soočil z obtožbami, da je med drugo svetovno vojno sodeloval v poboju 29.000 Judov.
Demjanjuk je živel v Ameriki. Včeraj pa so ameriški agenti vdrli v njegovo hišo in ga odpeljali na letališče v Cleveland. Proti Nemčiji je poletel v večernih urah. Ameriško sodišče je namreč po številnih zapletih sprejelo odločitev, da ga bodo predali Nemčiji. Sam Demjanjuk je izročitev že mesece zavračal in iskal pomoč na številnih sodiščih. Menil je, da je preslaboten za proces. Očitno njegove prošnje in pritožbe niso zalegle.
Ameriški zvezni imigracijski agenti so Demjanjuka v ponedeljek odnesli na letalo z invalidskim vozičkom vred. Njegovi družinski člani trdijo, da gre za okrutnost, saj morda sploh ne bo preživel poti.
Demjanjuku bodo sodili v Münchnu, kjer je bila vložena obtožnica proti njemu in kjer ga že čaka mesto na zdravstvenem oddelku tamkajšnjega zapora.
Kaj mu očitajo?
Nemške oblasti mu očitajo, da je bil od 27. marca 1943 do konca septembra 1943 paznik v taborišču Sobibor, kjer naj bi pomagal pri poboju Judov. Demjanjuk zanika, da bi bil paznik v taborišču. Trdi, da so ga nacisti zajeli v Ukrajini in da je imel status vojnega zapornika.
Domnevni nacistični zločinec že od leta 1954 živi v ZDA. Leta 1958 je Demjanjuk dobil ameriško državljanstvo, leta 1977 pa je ameriško pravosodno ministrstvo sprožilo proti njemu postopek zaradi obtožbe, da je bil nekoč "Ivan Grozni". Leta 1981 so mu odvzeli ameriško državljanstvo in ga kasneje izročili Izraelu, kjer je bil leta 1988 obsojen na smrt, leta 1993 pa izpuščen. Po vrnitvi v ZDA so mu državljanstvo vrnili.
Ameriške oblasti so ga že večkrat poskušale izgnati, toda neuspešno. Nobena država ga ni želela sprejeti, vključno z njegovo domovino Ukrajino.
V Izraelu so mu hoteli soditi znova, potem ko so iz sovjetskih arhivov dobili dokaze, da je bil stražar v drugih koncentracijskih taboriščih, med drugim v Sobiboru, vendar pa je izraelsko vrhovno sodišče zahteve po novem postopku zavrnilo. V ZDA so ga nato leta 1999 znova obtožili in sodišče je leta 2002 ugotovilo, da ni obtoženi predstavil nobenih dokazov, da je med drugo svetovno vojno res bil v nemškem ujetništvu. Leta 2004 so mu zato že v drugo odvzeli ameriško državljanstvo in odločili, da se ga lahko izroči Poljski, Ukrajini ali Nemčiji.
Ponudbo je marca letos sprejelo nemško tožilstvo v Münchnu in izdalo nalog za aretacijo. Sredi aprila so ameriški imigracijski agenti Demjanjuka zvlekli iz hiše skupaj z invalidskim vozičkom, a so ga izpustili, potem ko je prizivno sodišče odločilo, da lahko deportacija počaka do konca prizivnega postopka. Vrhovno sodišče ZDA je nato 7. maja zavrnilo obravnavo Demjanjukovega primera in izdan je bil nov nalog za deportacijo, ki so ga uveljavili v ponedeljek zvečer.
'Zasluži si kazen'
Rabin iz centra Simona Wiesenthala v Los Angelesu Marvin Hier je ocenil, da si Demjanjuk zasluži kazen, saj je v Sobiboru brez milosti moške, ženske in otroke potiskal v plinske celice.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.