Na protestih proti zvišanju šolnin na 9000 funtov (10.500 evrov) letno v Londonu se je zbralo približno 50.000 ljudi, poroča BBC.
Protestniki – nekateri med njimi goli do pasu in s šali okoli vratu – so metali kamenje in razbijali okna na zgradbi ob reki Temzi, kjer ima sedež konservativna stranka, pred stavbo pa zažgali kup plakatov. Njene stene so porisali z grafiti, okoli 20 protestnikov pa je vdrlo notri in splezalo na streho te šestnadstropne stavbe, od koder so nato obmetavali policiste. Vdrl se je strop, uničeno je preddverje. Spopadli so se s policisti, ki so proti njim uporabili gumijevke. Potem ko se je vključil požarni alarm, so iz zgradbe, v kateri so tudi uradi več kot desetih podjetij, evakuirali več sto zaposlenih.
Policija je nato zabarikadirala vhod v zgradbo. Poškodovanih je 14 ljudi, med njimi sedem policistov, poroča Sky News. Aretiranih je 32 izgrednikov.
Predstavniki študentskih organizacij so sicer obsodili izgrede. "Povsem zavračam dejanja nasilja; ponosen sem natiste študente, ki so protestirali mirno, sram pa naj bo tiste, ki povzročajo težave," je za BBC dejal predsednik Nacionalne zveze študentov Aaron Porter.
Na proteste so sicer prispeli študenti iz več delov Velike Britanije, med drugim iz Liverpoola, Newcastla in Birminghama. Okoli 2000 jih je pripotovalo celo iz Walesa. Demonstranti so nosili transparente, na katerih je med drugim pisalo "9k? ni govora", s čimer so študenti namignili na zvišanje šolnin.
Koalicijski partnerji konservativcev, liberalni demokrati, so se sicer v predvolilni kampanji zavzemali za ukinitev šolnin, zato organizatorji protestov zahtevajo odstop politikov, ki so prelomili predvolilne obljube in zdaj podpirajo zvišanje šolnin.
Nasprotniki šolnin med drugim poudarjajo, da so sedanji premier David Cameron in drugi člani njegove vlade obiskovali elitne univerze, kot sta Oxford in Cambridge, v času, ko še ni bilo šolnin. Slednje je leta 1997 uvedla vlada tedanjega premierja Tonyja Blaira. Na Škotskem so šolnine nato leta 2000 ukinili, v ostalih delih Velike Britanije pa so ostale, in sicer znašajo največ 3000 funtov (3500 evrov) letno.
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.