

Osrednja spominska slovesnost v spomin na žrtve napada poteka v katedrali Svetega Pavla, na kateri naj bi se zbrali številni ljudje, ki so napade preživeli, ter svojci žrtev napadov. Na maši bodo po napovedih prebrali imela vseh 52 smrtnih žrtev napadov.
Med mašo in na londonskih javnih prevozih so se vsem, ki so v napadu izgubili življenje, poklonili tudi z minuto molka. Vlaki podzemne železnice in avtobusi naj bi se tudi v spomin na žrtve tudi ustavili. Potnike pa prosijo, da se žrtev spomnijo tudi s tem, da iz avtobusa ali vlaka izstopijo postajo prej in razdaljo do cilja prehodijo. S tem bi radi poudarili enotnost in spomnili na ure po napadu, ko je javni prevoz obstal.

Na prizoriščih krvavih napadov pa ljudje po poročanju britanskega BBC že od jutra polagajo cvetje.
Princ William pa se bo udeležil maše ob spomeniku žrtvam bombnih napadov 7. julija v londonskem Hyde Parku.
Premier David Cameron je ob obletnici dejal, da tudi deset let po londonskem napadu 7/7 grožnja s terorizmom ostaja. "Umor 30 nedolžnih Britancev med počitnicami v Tuniziji je brutalni opomnik tega. Ampak nikoli se ne bomo pustili ustrahovati terorizmu," je dejal Cameron. "Še naprej bomo delali vse, kar je v naši moči, da bi Britancem zagotovili varnost, zaščitili mlade pred vplivom skrajnežev ter spodbujali vrednote strpnosti, ljubezni in spoštovanja, zaradi katerih je Velika Britanija tako dobra," je dejal po tem, ko je položil venec.

Vodja britanske obveščevalne službe MI5 Andrew Parker je v sporočilu za javnost ob obletnici priznal, da napadov niso mogli preprečiti. Ob tem je opozoril, da kljub novim ukrepom še vedno obstaja veliko tveganje za nove napade.
Bombe imeli skrite v nahrbtnikih
Trije napadalci so na vlakih podzemne železnice ob 8.49 v razmaku 50 sekund sprožili bombe, ki so jih imeli skrite v nahrbtnikih. Skoraj uro kasneje pa se je na dvonadstropnem avtobusu razstrelil še četrti napadalec.

Sprva je bilo celo govora o šestih eksplozijah na vlakih, kar je bila posledica dejstva, da so bombe eksplodirale, ko so bili vlaki sredi predorov. Poškodovani potniki pa so nato prihajali na plano na obeh postajah, med katerima je bil napadeni vlak.
Poleg tega so sprva domnevali, da je do eksplozij prišlo zaradi nenadnih sunkov električnega toka, ne pa zaradi bomb. Trajalo je kar pol ure, da so operaterji začeli ustavljati ostale vlake podzemne železnice. Šele nekaj ur kasneje pa je notranji minister Charles Clarke potrdil, da je šlo za teroristične napade.
Napade izvedli pripadniki Al Kaide
Napade so izvedli 30-letni Mohammad Sidique Khan, 22-letni Shehzad Tanweer, 18-letni Hasib Hussain in 19-letni Germaine Lindsay. Prvi trije so bili v Veliki Britaniji rojeni sinovi pakistanskih priseljencev in so živeli v Leedsu na severu Anglije, Lindsay, ki je prihajal iz Jamajke in se je spreobrnil v islam, pa je živel v kraju Aylesbury severozahodno od Londona.
Vsi štirje napadalci so bili dotlej policiji neznani, zato na njih tudi ni bila pozorna. Hussain je delal na osnovni šoli v Leedsu. Bil je poročen in imel majhnega otroka. Tanweer je delal v okrepčevalnici, živel pa z materjo in očetom. Lindsay je za seboj zapustil malega sina in nosečo ženo, Hussain pa je v Leedsu živel z bratom in njegovo ženo.

Kot so ugotovili preiskovalci, so se na dan napada skupaj pripeljali z avtom v Lutton in nato odšli naprej z vlakom v London. Nadzorne kamere so jih posnele, ko so okoli 8.30 prispeli na postajo King's Cross. Zatem so se vkrcali na vlake podzemne železnice, ki so potovali v različnih smereh.
Prvi se je slabih 20 minut kasneje razstrelil Tanweer, ki je bombo v nahrbtniku sprožil na vlaku med postajama Liverpool Street in Aldgate. Poleg sebe je ubil še sedem ljudi.
Zatem se je na vlaku med postajama Edgware Road in Paddington razstrelil najstarejši Khan. Skupaj je v smrt potegnil še šest ljudi.
50 sekund za Tanweerjem pa je bombo sprožil še Lindsay, ki se je razstrelil med postajama King's Cross in Russell Square. Njegov napad je bil najbolj smrtonosen – ubil je 26 potnikov na vlaku.
Najmlajši Hussain pa se je nato slabo uro kasneje razstrelil na avtobusu na trgu Travistock. Na avtobusu je umrlo 14 ljudi, vključno s Hussainom.

Khan in Tanweer sta pred smrtjo posnela tudi ločena videoposnetka, v katerih pojasnjujeta, da sta se za napad odločila kot "vojaka" teroristične mreže Al Kaida. Prvi posnetek je katarska televizija Al Jazeera predvajala 1. septembra, drugega pa šele dan pred prvo obletnico naslednje leto.
Med drugim sta oba izrazila nasprotovanje sodelovanju Velike Britanije v "vojni proti terorizmu" proti njunim muslimanskim bratom v Afganistanu in Iraku. Na obeh posnetkih pa je nastopal tudi tedaj drugi človek Al Kaide Ajman al Zavahiri.
Napad na londonski javni prevoz 7. julija 2005 je bil sicer najhujši teroristični napad v Veliki Britaniji po bombnem napadu na letalo Pan Am, na katerem je leta 1988 nad škotskim Lockerbiejem eksplodirala bomba. V tem napadu, ki naj bi ga izvedla Libija, je umrlo 270 ljudi. Bil pa je tudi najbolj smrtonosen napad v Londonu po drugi svetovni vojni.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.