5. avgusta je priljubljen turistični otok Lombok stresel že drugi močan potres v le tednu dni. Posledice so bile uničujoče, število smrtnih žrtev pa tudi po več kot tednu dni še narašča. Po uradnih podatkih je v potresu umrlo 436 ljudi, ranjenih je 1350, sporoča tiskovni predstavnik indonezijske agencije za zaščito pred naravnimi nesrečami Sutopo Nugroho. Ljudje najbolj potrebujejo pitno vodo, hrano in zdravila, je še dodal.
Svoje domove je moralo zapustiti kar 352.000 domačinov, ki so zdaj nastanjeni v začasnih prebivališčih ali šotorih. Satelitski posnetki kažejo, da je uničenih kar 75 odstotkov naselbin na severu otoka Lombok.

V potresu z magnitudo 6,9 je bil najbolj prizadet manj razviti severni del otoka, kamor so se reševalci le stežka prebijali. Zaradi poškodovanih cest in porušenih mostov je pomoč sem prihajala le počasi, še posebej na bolj oddaljene, gorate predele, kamor so pomoč nato dostavili s tremi helikopterji.
Potres in popotresni sunki, ki so sledili, so povzročil za neverjetnih 5000 milijard indonezijskih rupij oziroma 303 milijone evrov škode. "Ta škoda in izguba sta zelo veliki," je poudaril Nugroho, vendar pa bi lahko po njegovih besedah še narasli.

V dneh po potresu so z Lomboka in predvsem bližnjih otokov Gili poročali o pravem kaosu. Turisti so množično zapuščali otoke, bolnišnice so bile preplavljene, primanjkovalo je pitne vode in hrane.
Potresi sicer na tem območju niso nič nenavadnega. Indonezija namreč leži na t. i. ognjenem pacifiškem obroču, ki velja za geološko najbolj aktivno območje na Zemlji. A zdi se, da bo imel nedavni potres dolgoročne posledice predvsem v turizmu, ki predstavlja poglavitni del gospodarstva tega območja.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.