Kot so sklenili decembra lani na konferenci za Afganistan, bo naloga te vlade v roku dveh let organizirati in sklicati volitve. Prehodna vlada Hamida Karzaja, ki je preteklih šest mesecev vodila državo, je bila deležna pohval tako s strani mednarodne skupnosti kot Afganistancev.
Loja džirga, na kateri sodeluje približno 1600 delegatov iz Afganistana in tujine, bo njeno delovanje kljub temu podrobno pretresla. Število ministrstev bodo zmanjšali z 29 na 20, prav tako pa uvedli določene spremembe, s katerimi naj bi poskrbeli za boljšo zastopanost različnih afganistanskih etničnih skupin v vladi.
Tako naj bi Severno zavezništvo, koalicija etničnih manjšin predvsem s severa Afganistana, ki je v skladu z dogovori na bonnski konferenci dobila levji delež v dosedanji prehodni vladi, izgubila nekaj ministrstev na račun Paštunov, ki s približno 40 odstotki predstavljajo večinsko prebivalstvo Afganistana. V dosedanji vladi so imeli predstavniki Tadžikov, ki izhajajo iz mesta Pančir na severu države, v rokah tri ključna ministrstva - za zunanje in notranje zadeve ter obrambo. Notranji minister Juni Kanuni je sicer že napovedal odstop s položaja.
Karzaj zavezan izboljšanju razmer v Afganistanu
Hamid Karzaj, ki ga je loja džirga v četrtek izvolila za afganistanskega predsednika, je napovedal, da bo svoj mandat posvetil izboljšanju življenja prebivalcev Afganistana, boju proti vojaškim poveljnikom in terorizmu ter vsem oblikam zatiranja, pri čemer je mednarodno skupnost pozval, naj mu pomaga pri izpolnjevanju te naloge. Karzaju, ki je bil doslej predsednik prehodne vlade, med tem mandatom ni uspelo razširiti oblasti izven Kabula zaradi upora lokalnih vojaških poveljnikov, ki so si po državi zagotovili oblast. Karzaj je zagotovil, se bo v Afganistanu nadaljeval demokratičen proces, ki se bo končal z volitvami, na katerih bo imel en človek en glas. Ni še želel govoriti o sestavi bodoče vlade, ki naj bi bila izbrana do konca tedna, poudaril pa je, da bodo v njej zastopani vsi.
Posebni predstavnik ZN v Afganistanu Lahdar Brahimi pa je dejal, da je "zmerno zadovoljen" in prijetno presenečen z dosedanjim delom loje džirge, ki po njegovih besedah predstavlja "ključni trenutek" v razvoju države. Opozoril je, da ni realno pričakovati, da bo v Afganistanu čez pet mesecev popolna demokracija. Brahimi je še napovedal, da bo Karzaj še danes začel posvetovanja o sestavi svoje vlade.
Karzaju je že čestital pakistanski predsednik Mušaraf, pri tem je izrazil upanje, da se bodo odnosi med Kabulom in Islamabadom še naprej izboljševali. Po njegovih besedah je Karzajeva izvolitev znak zaupanja in spoštovanja afganistanskega ljudstva. Karzaju je že v četrtek čestital tudi generalni sekretar ZN Kofi Annan. Na dnevnem redu današnjega zasedanja loje džirge je sicer ostala tudi izvolitev 111-članske narodne skupščine in vlade.