V Egiptu leto dni po odhodu nekdanjega predsednika Hosnija Mubaraka z oblasti še vedno potekajo protesti. V Kairu so se tako ob današnji prvi obletnici odhoda avtokratskega predsednika zbrali tamkajšnji študentje, ki so zahtevali odhod vrhovnega vojaškega sveta in predajo oblasti civilnim predstavnikom ljudstva.
Številni študenti so pozivali k stavki na univerzah in delovnih mestih. "Danes sem na stavki zaradi slabih razmer v državi. Nobene razlike ni med vojaškim svetom in Mubarakom. Hočemo, da odidejo sedaj," je dejal eden od protestnikov pred eno od univerz v Kairu.
Poziv k današnji celodnevni stavki je sicer do sedaj naletel na relativno slab odziv, vendar pa aktivisti napovedujejo, da bodo z akcijami nadaljevali. Javna televizija je poročala, da se zaposleni v javnem prometu stavke ne bodo udeležili, na naslovnici časnika Al Ahram pa je bil naslov: "Ljudje zavračajo javno nepokorščino."
Vladajoči vrhovni svet je sporočil, da bo v odgovor na pozive k stavki po državi namestil dodatne vojaške sile, in poudaril, da se ne bo upognil pod grožnjami in spletkami. Medtem ko mladi aktivisti zahtevajo, da vojska preda oblast civilnim predstavnikom ljudstva že sedaj, vrhovni vojaški svet vztraja, da bo oblast predal po predsedniških volitvah junija.
V Egiptu vendarle spremembe
Čeprav sta dva stebra Mubarakovega režima, močna policijska država in nepravičen gospodarski sistem, ostala tudi po sesutju na videz nepremagljive 30-letna Mubarakove vladavine, pa je v Egiptu vendarle prišlo do nekaterih sprememb. Med drugim poteka sojenje nekdanjemu predsedniku zaradi odgovornosti za nasilno zadušitev množičnih protestov ter zaradi korupcije.
Izvedli so tudi prve svobodne in demokratične parlamentarne volitve, na katerih je stranka nekoč prepovedane Muslimanske bratovščine Svoboda in pravičnost zasedla skoraj polovico sedežev v parlamentu, s približno četrtino poslancev pa ji sledi radikalnejša stranka salafistov Al Nur.
Kljub spremembi ključnih akterjev se razprava v parlamentu še vedno vrti okoli starih problemov. Na dnevnem redu so naraščanje cen plina, pomanjkanje goriva, korupcija in politično nasilje. Ulične spopade v državi spremljajo še versko nasilje, napadi na plinovode, Egipčane pa jezijo tudi oboroženi ropi in tatvine.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.