Ulice številnih sirskih mest je zasedlo več deset tisoč ljudi, ki so vnovič zahtevali padec režima sirskega predsednika Bašarja al Asada. Pred in med protesti pa je v Damasku odjeknilo več eksplozij. Po tradicionalni petkovi molitvi se je samomorilski napadalec razstrelil v bližini mošeje v okrožju Al Midan in pri tem ubil najmanj deset ljudi ter jih ranil skoraj 30.
Množične protivladne proteste od marca lani sicer pogosto spremljajo tudi razni bombni napadi. Po mnenju nekaterih ameriških virov naj bi bili v te napade vpleteni skrajneži mednarodne teroristične mreže Al Kaida.
Oblasti v Damasku pa po drugi strani napade pripisujejo neimenovanim "teroristom". S tem izrazom označujejo tudi opozicijske sile, ki naj bi v sodelovanju s tujino stale za zaroto. Opozicijski aktivisti zavračajo odgovornost za eksplozije in jih pripisujejo vladnim silam, ki naj bi poskušale na ta način omadeževati protivladno vstajo, ki se je začela marca 2011.
Opazovalci ne morejo ustaviti nasilja
Nasilje pa današnje protivladne proteste spremlja tudi drugod po državi. Po podatkih Sirskega observatorija za človekove pravice je v uporniški provinci Homs prišlo do spopadov z vladnimi silami, ki so zahtevali najmanj eno smrtno žrtev in več kot 15 ranjenih.
Nasilje se tako nadaljuje navkljub prihodu opazovalcev Združenih narodov, ki spremljajo razmere na nemirnih območjih. Tako vlada kot opozicija pa odgovornost za kršitve prekinitve ognja, ki naj bi veljala od 12. aprila, valita na nasprotno stran.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.