Čeprav so Američani šele izvolili novega predsednika, pa tisti, ki z izidom volitev oziroma celotnimi volitvami niso zadovoljni, že polagajo svoje upe v naslednje volitve čez štiri leta. Ne le da niso zadovoljni z zmagovalcem, mnogi niso bili zadovoljni z izbiro nasploh, zato si na prihodnjih volitvah želijo boljše izbire. Da ne bi bili na koncu spet prepuščeni izbiri med dvema kandidatoma, ki jih ne marajo, so uporabniki družbenih omrežij že zagreto stopili v akcijo – množično pozivajo trenutno prvo damo Michelle Obama, da na naslednjih volitvah kandidira prav ona.
Sicer so se najprej zaradi nezadovoljstva nad obema predsedniškima kandidatoma, Hillary Clinton in Donaldom Trumpom, številni spraševali, zakaj ne more predsednik ostati kar Barack Obama.
A kar je bila sprva šala, se je prevesilo v pristne želje po tem, da bi predsedovanje v prihodnosti prevzela njegova žena.
Med Obamovim predsedovanjem se je pogosteje kot le o Baracku govorilo kar o zakoncih Obama, saj je bila Michelle ne le pasivna podpornica moža, temveč je aktivno delovala na več področjih, vodila močne kampanje za vojne veterane, zdravo prehrano, predvsem močno pa se je zavzela za dostopnost izobrazbe za vsa dekleta po svetu s svojo iniciativo Let Girls Learn (Dovolite dekletom, da se učijo). Čeprav še ni jasno, kaj bo Michelle počela po izselitvi iz Bele hiše, je že namignila, da bi lahko nadaljevala svoje delo v tej smeri.
Tisti, ki so si srčno želeli in verjeli, da je po vseh teh letih vendarle že čas, da na najvišjo državno funkcijo v ZDA izvolijo žensko, so strti. Zato zdaj pritiskajo na Michelle, da jim znova vzbudi upe o prvi ženski predsednici in kandidira na volitvah leta 2020.
Kot prva dama se je Michelle po priljubljenosti več kot kosala z možem in ga pogosto celo prekašala s svojimi globokimi, pomenljivimi, ganljivimi in močnimi govori, v katerih je naslavljala težke aktualne teme, ki so se zapisali v zgodovino.
Bila je prva dama, ki je pustila velik pečat in je bila ne le opazovalka, temveč se je vpisala v zgodovino s svojimi globokimi, pomenljivimi, ganljivimi in močnimi govori, v katerih je naslavljala težke aktualne teme. Njeni govori so bili ne le hvaljenje moža, temveč se je lotevala reševanja težav in izzivala splošno sprejete drže ter pozivala k aktivni odpravi krivic.
Še posebej sta odmevala dva njena govora. V prvem je opisala pomembnost dejstva, da je mož postal predsednik. "Vsako jutro se zbudim v hiši, ki so jo zgradili sužnji. In gledam svoje hčere, dve lepi in pametni temnopolti mladi dami, ki se s svojimi kužki igrata na zelenici Bele hiše."
Drugi pa se je nanašal na razkritje Trumpovega nizkotnega pogovora o poniževanju žensk, ki ga je sam opisal zgolj za "navaden pogovor iz slačilnice". V ganljivem govoru se je dotaknila (vsaj) vseh žensk in jim dala upanje ter moč za boj, da v prihodnosti pogovori o spolnem nadlegovanju žensk ne bi bili več sprejeti kot nekaj običajnega, temveč nesprejemljivega.
V govoru je zavzela močno držo in izpostavila, da so vse ženske podvržene seksizmu, spolnemu nadlegovanju in nasilju, v samem govoru pa ni uporabila Trumpovega imena, ker so njegove izjave le vrh ledene gore pretresljive vsakdanjosti, s katero se spopadajo ženske po vsem svetu.
"Ne morem verjeti, da govorim, da se je kandidat za predsednika ZDA hvalil o spolnem nadlegovanju žensk. Ne morem nehati razmišljati o tem. Pretreslo me je v dno duše na način, ki ga ne bi mogla predvideti. Čeprav ne bi ničesar želela bolj kot to, da bi se lahko pretvarjala, da se to ne dogaja, bi bilo od mene nepošteno in nepristno, da bi samo nadaljevala, kot da so vse le slabe sanje."
"Sramotni komentarji o naših telesih. Nespoštovanje naših ambicij in intelekta. Prepričanje, da ženski lahko storiš vse, kar želiš. Kruto je. Strašljivo je. In odkrito povedano – boli."
"Zdaj je čas, da vsi skupaj temu upremo in rečemo: 'Dovolj je, dovolj'. Zares močni moški ne čutijo potrebe, da bi poniževali ženske za to, da bi se čutili bolj močne."
"Gre za občutek groze in zlorabe, ki ga je občutilo že veliko preveč žensk, ko jih je nekdo zgrabil ali se jim vsilil, pa so mu rekle ne, a jih ni poslušal. Spominja nas na zgodbe, ki so nam jih pripovedovale naše mame ali babice, o tem, kako je v starih časih šef ženskam v pisarni lahko rekel in storil vse, kar je hotel, in čeprav so delale še tako trdo in se vneto dokazovale, ni bilo nikoli dovolj. Mislile smo, da je to že daleč za nami, kajne? Ampak tu smo, leta 2016, in vsak dan poslušamo identične zgodbe," je vidno ganjena povedala v govoru v New Hampshiru.
Celoten govor si lahko ogledate v spodnjem posnetku:
Čeprav gre morda le za internetno domislico, ki v resnici ne bo prinesla predsedniške kandidature, pa je nesporno dejstvo, da je Michelle Obama kot prva dama pustila zares globok pečat in postavila izjemno visoka merila za vsako naslednjo prvo damo, saj svoje funkcije ni opravljala pasivno, temveč izjemno družbeno aktivno.
KOMENTARJI (229)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.