Emisije toplogrednih plinov, ki so glavni krivec za globalno segrevanje ozračja, se še naprej povečujejo in so v letu 2007 dosegle nove rekordne ravni, ugotavlja Svetovna meteorološka organizacija Združenih narodov. Količina ogljikovega dioksida se je primerjavi z letom 2006 povečala za 0,5 odstotka, na 383,1 delca na milijardo.
V zadnjih 25 letih so se količine ogljikovega dioksida (CO2) povečale kar za 37 odstotkov, ob tem se je krepko povečala svetovna populacija in urbani razvoj, kar je pripomoglo k povečanemu izgorevanju fosilnih goriv, kot sta nafta in premog. K večji količini CO2 prispeva tudi kmetovanje, so sporočili iz Združenih narodov.
Poleg CO2 se je povečala tudi količina dušikovega oksida (N2O), in sicer za 0,25 odstotka, na 320,9 delca na milijardo, medtem ko je za zdaj še preuranjeno govoriti o povečanju količin metana, saj so ravni tega toplogrednega plina v zadnjem desetletju zelo spremenljive. Lani se je količina metana povečala za 0,34 odstotka na 1789 delcev na milijardo.
CO2, N2O in metan so najbolj pogosti toplogredni plini. Samo CO2 je odgovoren za 90 odstotkov globalnega segrevanja ozračja v zadnjih petih letih. Trenutno je v ozračju za 37 odstotkov več CO2 kot sredi 18. stoletja za časa industrijske revolucije, večinoma zaradi fosilnih goriv.
Okolje pred finančno krizo
Na podlagi raziskave, ki so jo opravili v 12 državah, so raziskovalci ugotovili, da si potrošniki po celem svetu želijo od vlad, da bi se pričele bolj ukvarjati s klimatskimi razmerami. Navkljub finančni krizi, ki je prizadela ves svet, pa je več kot 43 odstotkov od 12.000 tisoč anketirancev potrdilo, da so jim klimatske spremembe pomembnješe od reševanja trenutne finančne krize. Skoraj 77 odstotkov anketirancev si želi, da bi vlade uspele zmanjšati izpust ogljika in s tem tudi pripomogle državam v razvoju, da izboljšajo svoje ekonomske pogoje.
V državah v razvoju so anketiranci prav tako dejali, da bi morale vlade zmanjšati izpuste. Na Kitajskem pa so poudarili, da bi država morala zmanjšati emisije, le štiri odstotke anketirancev pa je dejalo, da bi se lahko emisije povečale.
V Mehiki in Brazili je 80 odstotkov anketirancev za zmanjšanje emisij. V ZDA pa je več kot 72 odstotkov anketirancev menilo, da je emisije treba zmanjšati, vsaj toliko kot druge države po svetu.
Direktor skupine okoljevarstvenikov Climate Group Steve Howard, ki vključuje podjetnike in različne vlade, je dejal, da raziskava kaže na to: "da imajo politiki za sabo voljo ljudi, da lahko sklenejo nek dogovor o klimatskih spremembah. Politiki imajo podporo, ki jo potrebujejo, da omogočijo globalni dogovor o klimatskih spremembah".
Okoljevarstveniki še poudarjajo, da je ekonomska kriza opomin posledicam modernega načina življenja.
Z molitvijo nad finančno krizo
Izraelska velika rabina sta vernike pozvala k posebni molitvi, na kateri bodo v četrtek prosili za končanje finančne krize. Ta je namreč občutno prizadela tudi judovske dobrodelne organizacije, ki se financirajo z darovi.
Velika rabina, aškenaški Jona Mecger in sefaradski Šlomo Amar, sta v skupni izjavi tudi opozorila, da je zaradi finančne krize vrata zaprlo več podjetij in da se je povečala brezposelnost, "tako da številni možje ne morejo več nahraniti svojih družin". Zato sta rabina v četrtek pozvala k popoldanski molitvi.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.