Vidljivost v Moskvi, ki šteje več kot deset milijonov prebivalcev, danes dosega zgolj nekaj metrov. Smog, ki so ga povzročili okoliški požari, povzroča kašelj, vsebnost strupenih plinov v zraku, kot je ogljikov monoksid, pa je štirikrat višja od povprečja, ponekod pa celo 20-krat višja. Oblasti zato tudi zdravim ljudem svetujejo, naj ostanejo doma.
Smog povzroča težave v letalskem prometu. Zaradi nizke vidljivosti v ruski prestolnici so sicer preusmerili že najmanj 60 letal. Ta so morala pristati med drugim tudi v Ukrajini. Nič bolje se ne godi ruskim železnicam. Vlaki bodo zaradi slabe vidljivosti na svoje približevanje železniškim prehodom ali postajam opozarjali z glasnimi piski, strojevodje pa bodo po lastni presoji tudi upočasnjevali vožnjo. Sicer so Moskovčani zasedli številna letala in vlake, ki vodijo iz mesta, da bi se izognili škodljivemu dimu, vprašanje pa je, ali bodo na "begu" uspešni.
Divja več kot 500 požarov
V Rusiji, predvsem v njenem evropskem delu, sicer danes divja več kot 500 požarov, je sporočilo ministrstvo za izredne razmere. Požari, ki so jih zakrivile rekordno visoke temperature in suša, so doslej terjali 50 smrtnih žrtev in uničili okoli 2000 domov, pa tudi povsem opustošili neko vojaško oporišče.
Oblasti si prizadevajo omejiti nadaljnjo škodo, zaradi česar so iz ogroženih vojaških objektov začele premeščati strelivo. Še vedno je ogrožen tudi glavni ruski jedrski raziskovalni center v kraju Sarov okoli 500 kilometrov vzhodno od Moskve, od koder so že odstranili eksplozivni in radioaktivni material. Ogenj okoli Sarova poskušajo zajeziti tudi z letali, helikopterji in celo roboti.
Proti ognjenim zubljem se ob pomoči prostovoljcev in vojakov bori okoli 10.000 gasilcev, kar pa po mnenju nekaterih ni dovolj. Razmere se še ne umirjajo, saj se bodo temperature po napovedih tudi konec tedna gibale okoli 38 stopinj Celzija.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.