Nekdanji ruski vohun Aleksander Litvinenko je po večdnevnem boju za življenje v noči na petek umrl v londonski univerzitetni bolnišnici. Po podatkih britanskih oblasti je Litvinenko umrl zaradi zastrupitve z radioaktivnim polonijem 210.
V pismu, ki ga je ta ostri kritik Moskve narekoval tri dni pred smrtjo, je za svojo zastrupitev obtožil ruskega predsednika Vladimirja Putina, ta pa je obtožbe že zavrnil in dodal, da gre za "politično izzivanje".
Ko je Litvinenko izvedel, da bo umrl, je želel napisati pismo, v katerem je med drugim tudi dejal, da ruski predsednik nima nikakršnega spoštovanja do življenja, do svobode in ostalih civilizacijskih vrednot. Putina je tudi ostro kritiziral za vse, kar je naredil "ljubljeni Rusiji in njenim ljudem."
"Uspel si utišati enega, toda protesti iz vsega sveta bodo odmevali v vaših ušesih, gospod Putin, do konca vašega življenja," je poudaril 41-letni kritik ruskih oblasti v pismu, ki ga je v univerzitetni bolnišnici v Londonu prebral njegov prijatelj Alex Goldfarb.
Potem ko je britanski notranji minister John Reid poudaril, da naj bi bila Litvinenkova smrt povezana s prisotnostjo radioaktivne snovi v njegovem telesu, je strokovnjak iz agencije za varovanje zdravja Roger Cox potrdil, da so v Litvinenkovem urinu našli polonij 210.
Britanska policija, ki nadaljuje s preiskavo, je medtem sicer sporočila, da je radioaktivno snov našla na dveh mestih, kjer se je na dan zastrupitve zadrževal Litvinenko, in sicer v londonskem suši baru, kjer se je srečal z Italijanom Mariom Scaramellom, in v hotelu, kjer se je pred tem srečal z neimenovanim Rusom in nekdanjim sodelavcem iz sovjetske obveščevalne službe KGB Andrejem Lugovojem.
Polonij 210 je nevaren le ob neposrednem vnosu v telo, navajajo bolnišnični viri, ki obenem tudi mirijo tiste, ki so bili v stiku z Litvinenkom, da niso v nevarnosti.Litvinenko, ki je od leta 2000 živel v azilu v Londonu, je zbolel 1. novembra, potem, ko se je najprej srečal z omenjenima Rusoma, kasneje pa še z Italijanom Mariom Scaramellom v londonskem suši baru.
Litvinenkovi prijatelji so sicer ves čas trdili, da so ga zastrupili pripadniki ruske obveščevalne službe FSB zaradi njegovih kritik na račun predsednika Putina, ruske oblasti pa so vpletenost v afero zanikale. Litvinenko je sicer v zadnjem času preiskoval umor Politkovske.
V preteklosti je delal tako za KGB kot njeno naslednico FSB. Leta 1998 je javno obsodil nadrejene, da so mu ukazali umor ruskega tajkuna Borisa Berežovskega, ki sedaj živi v izgnanstvu v Veliki Britaniji. Leto kasneje pa je zaradi zlorabe položaja v zaporu preživel devet mesecev. Potem ko so ga teh obtožb oprostili, se je odločil za odhod v London.
Litvinenko je umrl ravno v času vrha EU-Rusija v Helsinkih, kar pomeni, zato je predsednik Vladimir Putin moral odgovarjati na vprašanja o nekdanjem vohunu, kar je celo zasenčilo glavni cilj vrha, ki je krepitev vezi med EU in Rusijo.
Če preiskava pokaže, da je bila Rusija vpletena v Litvinenkovo smrt, ima lahko to dolgoročne diplomatske posledice.
Kot je v Helsinkih dejal tiskovni predstavnik Kremlja Dmitri Peskov, "je smrt vedno tragična. Zdaj je čas za preiskavo pristojnih britanskih služb." Peskov, ki je na novinarska vprašanja odgovarjal ob robu vrha EU-Rusija, sicer ni mogel povedati, ali bo Rusija preiskala trditve nekaterih prijateljev Litvinenka, da so bile v njegov domnevni umor vpletene ruske tajne službe.
Za britanski BBC je podobno tezo podal tudi nekdanji polkovnik v KGB Oleg Gordijevski. Kot je dejal, je ruska tajna služba v "Veliko Britanijo poslala človeka s strupeno tableto". Strup naj bi dali v Litvinenkov čaj, ta pa ga je na koncu ubil. Gordijevski, ki je že pred leti pobegnil v Veliko Britanijo, sicer ni podal nobenih dokazov za svoje trditve.
Je pa tudi Litvinenkov zaupnik, režiser Andrej Nekrasov, za časnik The Times izjavil, da nikakor ne dvomi, da gre za umor. "To je bil sadističen počasen umor," je dejal.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.