Pravosodni minister v prehodnem nacionalnem svetu Muhamed al Alagi je dejal, da uporniki opazujejo tripolijsko četrt Abu Salim, v kateri se po njihovem mnenju skriva tudi že Moamer Gadafi s svojimi sodelavci. "Območje, kjer naj bi bil zdaj, je oblegano. Uporniki ga opazujejo in ukrepajo,'' je povedal al Alagi, ki je v Tripoli prišel, da bi tam vzpostavili novo prehodno oblast. In tudi drugi uporniki pravijo, da se je Gadafi zatekel v omenjeno četrt na jugu prestolnice, v kateri je bilo v zadnjih dneh vse več spopadov. Že včeraj so uporniki poročali, da naj bi bil Gadafi obkoljen, a se je kasneje izkazalo, da to ni res.
Vojska, zvesta libijskemu diktatorju Moamerju Gadafiju, pa je danes bombardirala mednarodno letališče v Tripoliju, pri čemer je bilo poškodovano eno od letal. V bližini letališča potekajo tudi intenzivni spopadi med uporniki in Gadafijevimi vojaki.
Britanska letala so medtem danes napadla Gadafijev bunker v Sirti, letala zveze Nato pa so svoje napade osredotočila na območje okoli tega mesta, kjer se Gadafijevi privrženci še vedno borijo proti napredujočim upornikom. Po podatkih zveze Nato naj bi njena letala napadla 29 oboroženih vozil blizu mesta, kjer uporniki pričakujejo močan odpor sil, zvestih Gadafiju.
Nekdanji Gadafijev pomočnik Abdel Salam Džalud, ki mu je pomagal pri prevzemu oblasti leta 1969, je v četrtek na novinarski konferenci v Italiji dejal, da se bo "Gadafi najverjetneje skrival v južnem delu Tripolija in počakal na pravi trenutek za pobeg, najverjetneje pod krinko", je danes poročal libanonski časnik An Nahar.
Druga možnost je po Džaludovem mnenju ta, da je Gadafi že pred časom pobegnil in je na meji z Alžirijo v Sirti ali Sabhi, pozneje pa bo prečkal puščavo. Džalud, ki je bil Gadafijeva desna roka v 70. in 80. letih prejšnjega stoletja, se je od diktatorja oddaljil že po sporu leta 1990.
Da Gadafija ni v Tripoliju, ampak v notranjosti države, verjetno v puščavi med Sirto in Sabho, je dejal tudi predstavnik libijskega nacionalnega prehodnega sveta Ahmed Omar Bani. Kot je dodal, so se skupine uporniških bojevnikov že infiltrirale v Sirto. Da je Gadafi najverjetneje v svojem rojstnem mestu, menijo tudi viri blizu francoskega predsednika Nicolasa Sarkozyja.
Uporniki po besedah polkovnika uporniške vojske Hišama Buhagarja vsak dan na lov za strmoglavljenim voditeljem pošiljajo posebne enote. ''Imamo obveščevalno enoto in druge enote z nalogo prijeti Gadafija.''
Prebivalce Tripolija je Gadafi v zvočnem posnetku pozval, naj zapustijo svoje domove in "ulico po ulico ter hišo po hišo lovijo in pobijajo podgane". Dodal je, da se je treba proti upornikom boriti in jih uničiti. Prepričan je, da so njegovi privrženci v absolutni večini: ''Sovražniku se blede, Nato se umika,'' je na posnetku kričal Gadafi.
1,5 milijarde odmrznjenih sredstev
Zahodne države so še enkrat pozvale k predaji polkovnika Gadafija in obljubile pomoč opoziciji pri izogibanju pastem birokracije in vladanju z nafto bogati državi, ki jo je 42 let obvladoval ekscentričen kult osebnosti. ZDA in Južna Afrika (JAR) sta dosegli dogovor o sprostitvi 1,5 milijarde zamrznjenih sredstev.
JAR je sicer nasprotovala sprostitvi sredstev, saj bi to po njenem pomenilo priznanje libijskega nacionalnega prehodnega sveta. V doseženem dogovoru so nato sklenili, da ne bodo omenjali nacionalnega prehodnega sveta, ampak da bo denar namenjen "ustreznim oblastem".
JAR, ki naj bi bil dolgoletni zaveznik libijskega samodržca Moamerja Gadafija, pa tudi Afriška unija nista priznala nacionalnega prehodnega sveta kot edinega legitimnega predstavnika Libijcev, kar so sicer že storile številne države, nazadnje tudi Arabska liga.
ZDA so v četrtek sporočile, da nameravajo odmrznjena sredstva na računih ameriških bank nameniti za programe ZN v Libiji, za zdravstvo, šolstvo in hrano, ne bodo pa jih uporabili v vojaške namene.
Uporniki sedež prehodne vlade selijo v Tripoli
Odpor Gadafijeve vojske, ki je še zmerom močan v njegovem rojstnem mestu Sirti, na puščavskem jugu in posameznih četrtih prestolnice preizkuša sposobnost uporniške vlade za ohranjanje reda pri načrtovani selitvi sedeža vlade na zahod, iz Bengazija v Tripoli. Natova letala pa po poročanju Sky Newsa bombardirajo četrti v prestolnici, ki jih še zmerom nadzoruje Gadafijeva vojska.
''Naznanjam začetek nadaljevanja dela v izvršnem uradu v Tripoliju,'' je dejal Ali Tahuni, ki je pri upornikih pristojen za nafto in finančne zadeve. Gre za korak, ki bi utegnil pomiriti delitve v državi, razdeljeni po regionalnih in plemenskih ločitvenih linijah. "Naj živi demokratična in ustavna Libija in slava vsem našim mučenikom," je še dodal.
Napovedal je, da bo vodja nacionalnega prehodnega sveta Mustafa Abdel Džalil v Tripoli dopotoval "takoj, ko bo varnostni položaj to dopuščal". Tahuni je ponovil poziv silam tirana Moamerja Gadafija, naj položijo orožje. "Položite orožje in pojdite domov. Ne bomo se maščevali. Med nami in vami je zakon. Obljubljam vam, da boste varni," je dejal.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.